Pierwszy Kongres Lotniczy na Ukrainie

Pierwszy Kongres Lotniczy na Ukrainie

6-7 czerwca br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym we Lwowie odbył się pierwszy ukraiński „Kongres Lotniczy 2013”. Organizatorem kongresu jest firma „Aeroinvest”. Podczas dwudniowej konferencji i wystawy zostały poruszone problemy dalszej działalności lotnisk na Ukrainie po Euro 2012.

– Jest to bardzo aktualne spotkanie, specjaliści i partnerzy mają możliwość omówienia perspektyw i wprowadzenia nowych rozwiązań w dziedzinie lotnictwa – powiedział dyrektor Państwowej Służby Lotnictwa Ukrainy Anatolij Kolisnyk.

– Port lotniczy we Lwowie po raz pierwszy ma ten zaszczyt, że organizuje kongres lotniczy, zgromadził dostawców i ekspertów branży lotniczej. Pierwszy krok w tym kierunku zostanie oceniony i będzie bardzo owocny dla wszystkich uczestników – mówił dyrektor generalny lwowskiego lotniska Roman Hontariew.

 

Oleksandr Stepanczuk (od lewej), Lilia Donczenko, Roman Hontariew, Anatolij Kolisnyk, Petro Lebedenko, Yevhen Władymyrow (Fot. Eugeniusz Sało)Podczas uroczystego otwarcia kongresu Jewhen Władymyrow z firmy Cisco Ukraina wręczył nagrodę specjalną dyrektorowi lotniska Romanowi Hontariewowi za najlepszy projekt infrastruktury i bezpieczeństwa lotniska w 2012 roku.

W imprezie wzięło udział 100 firm i organizacji z Ukrainy i krajów WNP. Uczestnicy brali udział w zwiedzaniu nowego terminalu, w prezentacjach firm uczestniczących w obradach, debatach, wydarzeniach kulturalnych i specjalistycznej wystawie technologii innowacyjnych.

– Z zainteresowaniem oglądamy jak działa cały system urządzeń na lotnisku. Mamy pięć centralnych strategicznych lotnisk, a jeszcze dwadzieścia potrzebują przygotowania i modernizacji. Właśnie dla tych lotnisk potrzebujemy podstawowego sprzętu i tanich systemów – mówił wicedyrektor Stowarzyszenia Lotnisk na Ukrainie Petro Lebedenko. Czołowi producenci sprzętu, przedstawiciele lotnisk, firmy IT dzielili się doświadczeniami i najnowszymi osiągnięciami w branży lotniczej.


Nagroda specjalna dyrektorowi lwowskiego lotniska Romanowi Hontariewowi od firmy Cisco Ukraina (Fot. Eugeniusz Sało)– Budując lotnisko tworzymy bazę dla linii lotniczych, które z kolei opracowują nowe trasy turystyczne. Inwestorzy są gotowi i chcą zainwestować w budowanie lotnisk. Jeśli państwo wesprze te działania, lotniska na Ukrainie będą się rozwijać. Będą dostawać oferty od linii lotniczych. Im więcej będzie linii lotniczych, tym tańsze będą bilety i więcej ludzi będzie latać do wybranych miast – powiedział Jewhen Władymyrow z firmy „Cisco Ukraina”.

– Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić lotniskom, które zostały już zbudowane maksymalne wykorzystanie ich możliwości. Dzienne obciążenie lotniska we Lwowie nie jest maksymalne. Dlatego też konieczne jest nawiązywanie współpracy z inwestorami, przedstawicielami linii lotniczych oraz agencji turystycznych, którzy mogą współpracować na korzystnych warunkach – powiedziała przedstawicielka firmy „Aeroinvest” Lilia Donczenko.

Od dyrektora lwowskiego lotniska Romana Hontariewa dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie lotnisko nie ma w planach żadnych projektów inwestycyjnych. Lotnisko zmierza w kierunku zwiększenia ilości przewoźników i zwiększenia kierunków lotów ze Lwowa. – Przed miesiącem po raz pierwszy wzięliśmy udział w Międzynarodowym Forum Lotniczym „Rudź” w Budapeszcie. Tam spotkaliśmy się z ponad dwudziestoma przedstawicielami linii lotniczych. Z większością z nich prowadzimy negocjacje dotyczące omówienia otwarcia nowych tras lotniczych ze Lwowa – dodał.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X