Polonijna Akademia Wiedzy i Umiejętności

Polonijna Akademia Wiedzy i Umiejętności

W dniach 19 – 26 maja 2013 roku, za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, dla pasjonatów biologii odbyły się spotkania na wydziale biologii przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W nowym projekcie uczestniczyli uczniowie klas maturalnych ze szkół polskich z Litwy i Ukrainy.

 

Kiedy po ukończeniu szkoły dzieci z polskich rodzin na Kresach często zastanawiają się co mają robić dalej, stowarzyszenie Wspólnota Polska staje się mostem pomiędzy Macierzą a Polakami z Kresów. Rok temu zorganizowano spotkanie pasjonatów chemii z grona kresowej młodzieży szkolnej, w tym roku przyszedł czas na biologię.

Zakwalifikowanie odbywało się po wypełnieniu testów na poziomie maturalnym według polskiej matury. Ich wypełnienie dla dzieci z Ukrainy nie było proste. Najlepsi zostali zaproszeni do Ostródy. Dla osób planujących związać swoje życie z biologią było to ważne doświadczenie.

Młodzież otrzymała naprawdę wielką szansę – przez cały tydzień, każdy dzień spędzałą na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Uczniowie przyglądali się nowym możliwościom biologii, odbywali zajęcia dydaktyczne, słuchali wykładów, oglądali nowoczesne urządzenia i laboratoria, które są na wydziale.

Fot. archiwum projektuUczestnicy odbyli zajęcia dydaktyczne na katedrze mikologii; botaniki; fizjologii, genetyki i biotechnologii roślin. Młodzież mogła zostać agentem CSI i znaleźć przestępcę za pomocą nowiutkiego sprzętu w laboratorium. Zapoznała się z mikroskopią optyczną i konfokalną. Uczyła się przygotowywać preparaty.

Pomimo zajęć, uczestnicy zwiedzali Olsztyn, arboretum w Kudypach, byli w Skansenie Olsztynku, gdzie malowali na szkle i lepili z gliny. Dodatkowo odbywały się zajęcia integracyjno-teatralne, wycieczki przyrodnicze, wyjście do Aquaparku oraz wycieczka do Gdyni.

Po zakończeniu pobytu na Wydziale Biologii każdy z uczestników otrzymał certyfikat od dziekana dr hab. Tadeusza Kamińskiego, profesora UWM.

Loretta Białoszycka, uczestniczka projektu (Ukraina)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X