Polonijna Akademia Wiedzy i Umiejętności

Polonijna Akademia Wiedzy i Umiejętności

W dniach 19 – 26 maja 2013 roku, za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, dla pasjonatów biologii odbyły się spotkania na wydziale biologii przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W nowym projekcie uczestniczyli uczniowie klas maturalnych ze szkół polskich z Litwy i Ukrainy.

 

Kiedy po ukończeniu szkoły dzieci z polskich rodzin na Kresach często zastanawiają się co mają robić dalej, stowarzyszenie Wspólnota Polska staje się mostem pomiędzy Macierzą a Polakami z Kresów. Rok temu zorganizowano spotkanie pasjonatów chemii z grona kresowej młodzieży szkolnej, w tym roku przyszedł czas na biologię.

Zakwalifikowanie odbywało się po wypełnieniu testów na poziomie maturalnym według polskiej matury. Ich wypełnienie dla dzieci z Ukrainy nie było proste. Najlepsi zostali zaproszeni do Ostródy. Dla osób planujących związać swoje życie z biologią było to ważne doświadczenie.

Młodzież otrzymała naprawdę wielką szansę – przez cały tydzień, każdy dzień spędzałą na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Uczniowie przyglądali się nowym możliwościom biologii, odbywali zajęcia dydaktyczne, słuchali wykładów, oglądali nowoczesne urządzenia i laboratoria, które są na wydziale.

Fot. archiwum projektuUczestnicy odbyli zajęcia dydaktyczne na katedrze mikologii; botaniki; fizjologii, genetyki i biotechnologii roślin. Młodzież mogła zostać agentem CSI i znaleźć przestępcę za pomocą nowiutkiego sprzętu w laboratorium. Zapoznała się z mikroskopią optyczną i konfokalną. Uczyła się przygotowywać preparaty.

Pomimo zajęć, uczestnicy zwiedzali Olsztyn, arboretum w Kudypach, byli w Skansenie Olsztynku, gdzie malowali na szkle i lepili z gliny. Dodatkowo odbywały się zajęcia integracyjno-teatralne, wycieczki przyrodnicze, wyjście do Aquaparku oraz wycieczka do Gdyni.

Po zakończeniu pobytu na Wydziale Biologii każdy z uczestników otrzymał certyfikat od dziekana dr hab. Tadeusza Kamińskiego, profesora UWM.

Loretta Białoszycka, uczestniczka projektu (Ukraina)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X