Uśmiech dzieci na Dzień Dziecka

Uśmiech dzieci na Dzień Dziecka

Od 12 lat Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju organizuje festiwal teatrzyków dziecięcych, impreza odbywa się pod hasłem „Podaruj dzieciom uśmiech”. Na festiwal do Stryja zjeżdża się młodzież z ośrodków skupiających Polaków. Młodzi ludzie prezentują spektakle, inscenizacje i skecze.

„Mądrym być to wielka sztuka,
ale dobrym – jeszcze większa”
Kornel Makuszyński

 

Festiwal jest imprezą szczególną, nie ma tutaj nagród, komisji oceniających poszczególne występy, można powiedzieć, że zwycięzcami są wszyscy uczestnicy. Udział w tym spotkaniu dzieci i młodzieży jest potwierdzeniem ich całorocznych osiągnięć w nauce języka i literatury polskiej. Bo przecież można uczyć się polskiego również poprzez grę w teatrze. W tym spotkaniu młodzieży nie chodzi o rywalizację, ale o przedstawienie własnej koncepcji w twórczości, poprzez którą młodzież chce wyrazić swój stosunek do otaczającego ich świata.

Na uroczyste otwarcie imprezy poza uczestnikami przybyli konsul RP Marian Orlikowski, kierownik wydziału kultury urzędu miasta Stryja Bogdan Bojko, Teodora Łatyk-Sawczyńska – kawaler „Orderu Uśmiechu” i tłumacz na język ukraiński „Przygód Koziołka Matołka” Makuszyńskiego, lwowską Rodzinę Rodzin reprezentowała Maria Szymańska. Prowadzący ceremonię otwarcia odczytali pisma gratulacyjne, które nadesłali Ewa Ziółkowska z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Longin Komołowski prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Stefan Gajda prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Katowic, Alicja Brzan-Kloś z Koła Śląskiego Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej i inne organizacje z kraju.

Bogdan Bojko podkreślił, że spotkania teatralne młodzieży są najlepszym przykładem narodowej dyplomacji.  – Każdy naród posiada swoich wybitnych działaczy literatury i sztuki. Zawsze przedstawiali oni ważne wartości. Kornel Makuszyński, urodzony w Stryju był tym mostem, który połączył społeczności polską i ukraińską. W swoich utworach zawierzył nam wielką miłość do tej ziemi, którą tak kochał, – dodał kierownik wydziału kultury.

 

Uczestnicy Festiwali Teatrzyków dziecięcych w stryju AD 2013. (Fot. Maria Szymańska)Konsul Marian Orlikowski podkreślił fenomen Makuszyńskiego. – Jego utwory nacechowane są miłością do ludzi. Makuszyński opisywał ludzi w niesamowity sposób. Ale jego miłość wywodziła się z tych terenów, z rodzinnego domu, z rodzinnego miasta, bo Ziemia Lwowska jest takim fenomenem dla naszych narodów. Ale ludzie spierają się o każdy fenomen. Najważniejsze jest to, żeby spierać się uśmiechem, a nie mieczem.

 

Organizator imprezy, dyrektor Centrum Tatiana Bojko zwracając się do młodzieży podkreśliła, że w okresie globalizacji należy zwracać szczególną uwagę na lokalne postacie. – Kornel Makuszyński najlepiej ze wszystkich opisał swoje miasto. Podkreśla to diaspora – również ukraińska, mieszkająca za oceanem – że tak jak on, nie zdołał tego uczynić nikt.(…) Na wieść o jego śmierci Kazimierz Wierzyński napisał, że są ludzie, którzy nigdy nie powinni umierać, którzy nie pasują do śmierci, o których trudno myśleć jako o zmarłych – do takich należał Kornel Makuszyński, – dodała. Zwracając się do grup teatralnych z Borysławia, Kołomyi, Obertyna, Sądowej Wiśni i Stryja, zespołu tanecznego „Namysto” ze Stryja i przedstawicieli drużyny harcerskiej im. K. Makuszyńskiego z Głowna oraz przybyłych na uroczystość mieszkańców miasta, zaznaczyła:

– Gdyby w Stryju w przyszłości stanął pomnik Kornela Makuszyńskiego, to napis na pomniku powinien brzmieć: „Kornelowi Makuszyńskiemu za serdeczność i ciepło jego pióra” – jak to określił Kazimierz Wierzyński.

Teodora Łatyk-Sawczyńska zaznaczyła: – W twórczości Makuszyńskiego ujęło mnie podejście jego do psychologii dziecka.

Część artystyczną imprezy rozpoczął występ dzieci z Centrum w Stryju, które przedstawiły w znakach wzorowanych na znakach drogowych, zasady wpisane do Deklaracji Praw Dziecka, przyjętej przez zgromadzenie ogólne ONZ 20 listopada 1959 roku.

W kolejnym dniu, 2 czerwca, dziecięce zespoły teatralne przedstawiły swoje wersje popularnych wierszy i bajek dla dzieci: „Krawca Niteczkę” według Makuszyńskiego („Wesoła szkoła” z Borysławia), „Lenia” Jana Brzechwy (grupa teatralna z Obertyna), „Okulary” i „Zosię Samosię” Juliana Tuwima („Kwiaty pokucia” z Kołomyi), „Jasia i Małgosię inaczej” („Koszałki opałki” z Sądowej Wiśni), a teatr „Podaruj dzieciom uśmiech” ze Stryja podróżował razem z Koziołkiem Matołkiem po świecie. Te podróże stały się dla zespołu KOC im. K. Makuszyńskiego tradycją. Młodzież odwiedza ze swoim programem różne miejscowości w Polsce, popisujac się obyciem scenicznym i piękną polszczyzną. W lecie br. młodzież ze Stryja odbędzie szczególną podróż do Zakopanego, gdzie 31 lipca, w 60. rocznicę śmierci swego patrona złoży wiązanki kwiatów na jego grobie. Będzie to również podróż promocyjna, w trakcie której prezentowane będzie drugie wydanie przygód Koziołka Matołka w ukraińskim przekładzie Teodory Łatyk-Sawczyńskiej z dołączoną wersją na płycie CD. Wydanie to powstało dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Równolegle z festiwalem teatralnym odbył się konkurs plastyczny „Trzeba kochać człowieka, góry, słońce i kamień”. Nagrodami dla laureatów I i II miejsca w tym konkursie był trzymiesięczny kurs nauki języka polskiego w KOC im. K. Makuszyńskiego. Zdobyli je Taras Kost oraz Oksana Brikner. Za zdobycie III miejsca nagrodą było uczestnictwo w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej. Tę nagrodę ex aequo zdobyli: Wiktoria Podobana, Alina Mitrofanowa, Sonia Gromowa i Daryna Zymna.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X