Z Mariampola do Wrocławia na odpust

Z Mariampola do Wrocławia na odpust

Pielgrzymka odpustowa rodzin Mariampola do Cudownego Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej, zwanej Mariampolską, odbyła się w dniach 07-11 września 2012 r. Wzięło w niej udział ponad 30 osób.

Cudowny Obraz Matki Bożej Zwycięskiej pochodzi ze wsi Mariampol, która należy do iwano-frankowskiego arcybiskupstwa Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Podczas II wojny światowej Obraz Matki Bożej Mariampolskiej został wywieziony do Polski i obecnie znajduje się w świątyni Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. W mieście Maryi – Mariampolu pozostały dwie jego kopie.

Tegoroczna pielgrzymka wyruszyła z Iwano-Frankowska. Po drodze jej uczestnicy zwiedzili Jarosław, Rzeszów, kopalnie soli w Wieliczce, Wrocław, Trzebnicę i Opole. Codziennie ranek zaczynał się dla nich od Mszy św., a kończył wspólną kolacją i modlitwą.

Msza św. odpustowa została odprawiona 9 września 2012 r. przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Mariampolskiej w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. Tuż po mszy odbyło się nabożeństwo do Matki Bożej, które poprowadził organizator pielgrzymki ks. Roman Dziubak wspólnie z diakonem Jurijem Prylepskim. Wzięli w nim udział zarówno pielgrzymi z Ukrainy, jak i pielgrzymi pochodzący z Mariampola, a mieszkający w różnych częściach Polski i w innych krajach.

Po nabożeństwie, proboszcz ks. Stanisław Pawlaczak zaprosił wszystkich do zgromadzenia się przy obiadowym stole w ogródku na terenie parafii. Była to dla pielgrzymów bardzo cenna okazja do spotkania się z dalekimi krewnymi czy po prostu porozmawiania o tym, co ich łączy – o mieście Maryi. W tym samym dniu pielgrzymi zwiedzili też Sanktuarium Świętej Jadwigi w Trzebnicy.

Drugi dzień pielgrzymki, czyli 10 września, zaczął się od Mszy św. w greckokatolickiej Katedrze pw. św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. Po drodze do domu, pielgrzymi z Ukrainy odwiedzili w Opolu dawnego mieszkańca Mariampola, pana Stanisława Dorosza.

Pielgrzymka skończyła 11 września w Iwano-Frankowsku.

rodyna.ugcc.org.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X