Przesłania XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Przesłania XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Nazywano go drugim Davos na naszym kontynencie, ponieważ krynickie Forum stało się jednym z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to miejsce, gdzie spotykają się i dyskutują prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy z całego świata. Organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich.

Trzeba podkreślić, że w Krynicy od lat padały ważne deklaracje, powstawały nowe inicjatywy i nawiązywano nowe kontakty biznesowe. Tegoroczna impreza z udziałem 2,5 tys. gości odbyła się w dniach 4–6 września pod hasłem „Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu”…

Jest szansą dla wszystkich
Forum otworzył prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz prezydent Polski Bronisław Komorowski, który otrzymał nagrodę Człowieka Roku 2011, przyznaną jednogłośnie przez Radę Programową Forum Ekonomicznego w Krynicy. Odbierając nagrodę, Bronisław Komorowski przyznał, że odczuwa ogromną satysfakcję z faktu, że otrzymuje to wyróżnienie w miejscu, w którym wszyscy zdają sobie bardzo dobrze sprawę, że najważniejsza jest gospodarka, o którą – jak podkreślił – trzeba dbać, bo „jest szansą dla wszystkich”. Dalej dodał: „Wiemy też wszyscy, że wolność gospodarcza to po prostu fragment rzeczy najcenniejszej, a więc wolności politycznej, demokratycznych wartości, wolności narodowych, to wszystko, co wtedy udało się nam wspólnym wysiłkiem osiągnąć. Chciałem powiedzieć, że mam ogromną satysfakcję”.

W poprzednich latach nagrodę „Człowiek Roku” na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymali m.in.: Donald Tusk, Jose Manuel Barroso, Julia Tymoszenko, Vaclav Havel i Jerzy Buzek. W trakcie XXII Forum Ekonomicznego odbyło się sześć sesji plenarnych i ponad 100 paneli dyskusyjnych. Można było spotkać też dwóch byłych polskich prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego. Władze Ukrainy reprezentowali wicepremier Walerij Choroszkowski, deputowani do Rady Najwyższej oraz wojewodowie ze Lwowa i Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa).

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 17 (165) 14–27 września 2012

 

Czytaj też:

XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy

 

Wywiad z Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum

 

Wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem RP w latach 1995-2005

 

Programy kulturalne Forum Ekonomicznego w Krynicy

 

Wywiad z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longinem Komołowskim

 

Teraz wszystko zależy od młodych liderów


Wyszywaniuk: Utwórzmy Instytut Karpat


Przesłania XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X