„Z domu niewoli” do Stanisławowa

W niedzielę 17 stycznia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Elżbieta Lewak po raz pierwszy gościnnie wystąpiła z monodramem „Z domu niewoli” opartym na wspomnieniach poetki i pisarki Beaty Obertyńskiej, w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego.

– Mam nadzieję, że publiczność stanisławowska przychylnie spojrzy na ten rodzaj sztuki jakim jest monodram teatralny, na historię Beaty Obertyńskiej – powiedziała przed spektaklem Elżbieta Lewak. – Cieszę się, że na sali pojawi się również młodzież, która licznie gromadzi się przy innych projektach Centrum. I myślę, że to będzie dla nich ciekawa lekcja historii Polski.

– Bardzo rzadko w Stanisławowie można oglądać spektakle w języku polskim. Dlatego nie mogłam nie skorzystać z tej możliwości obejrzeć monodramat. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz przyjdę tutaj na dobry polski spektakl – powiedziała Żaneta Kuticka, studentka polonistyki Przykarpackiego Uniwersytetu.

Monodram „Z domu niewoli” Beaty Obertyńskiej miał swoją prapremierę w sierpniu 2012 roku w Wilnie podczas Międzynarodowego Polskiego Festiwalu Monospektakli MONOWschód.

Eugeniusz Sało

„Z domu niewoli” do Stanisławowa

{youtube}L2fLcDanVKQ{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X