Stanisławowska młodzież poznaje teatr

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) zorganizowało dla aktywnych wolontariuszy pięciodniowe warsztaty teatralne, które zakończyły się pokazem etiud na podstawie wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Warsztaty poprowadziła Elżbieta Lewak, aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Dwunastoosobowa grupa pracowała nad dykcją, ruchem scenicznym, plastyką ciała, improwizacjami. Uczestnikom uświadomiono m.in., jaki wpływ na głos mają poszczególne części ludzkiego ciała. Stojąc w kole, młodzi ludzie przy pomocy ruchu i głosu imitowali różne zwierzęta bądź ludzkie stany emocjonalne: szczęście, radość, zaskoczenie, odrazę, strach. Nie zabrakło też powtarzania trudnych łamańców językowych.

– W organizacji warsztatów nie chodziło nam o nauczenie się tekstu i zaprezentowania scenki. Przez tydzień młodzież przełamywała swoje lęki, uczyła się rozmawiać ze sobą, nie bać się jeden drugiego, pokazywać różne miny, wydawać z siebie różne dźwięki, pokazywać różne postacie i nie wstydzić się tego – powiedziała przed końcowym pokazem Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Elżbieta Lewak wzięła na warsztat wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Krótkie etiudy teatralne, czyli tzw. „ja” w zaproponowanych okolicznościach, sprawiły że uczestnicy szkoleń mogli wczuć się w swoje stany emocjonalne i zaprezentować się w niecodziennych rolach.

– Jestem bardzo zadowolona z dzieci i młodzieży. Świetnie sobie poradziły. Na początku były nieco spięte. Ale cieszę się, że w jakimś stopniu mogłam ich odblokować, bo nie chodziło o to, żeby ich czegokolwiek uczyć, tylko pomóc im znaleźć w sobie potencjał, iskierkę i zainteresować tym, co są w stanie same zrobić – powiedziała prowadząca warsztaty Elżbieta Lewak.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów teatralnych otrzymali dyplomy pamiątkowe.

Eugeniusz Sało

Dykcja. Postawa. Ruch. Głos.

{youtube}ib2MnN7eX_M{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X