XXIX Konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurier Galicyjski

XXIX Konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

W lwowskim Liceum nr 24 odbyło się wręczenie dyplomów i nagród laureatom XXIX edycji Konkursu Recytatorskiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży polskiego pochodzenia ojczysta kulturą, sztuką i tradycją, a szczególnie popularyzowanie wiedzy na temat twórczości autorki „Roty”.

W konkursie wzięło udział 45 osób ze Lwowa, Sambora i Stryja. Organizatorzy pragną nadal wspierać młode talenty, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie wojennej rzeczywistości, która dotyka również młode pokolenie. Uczestnicy zmagali się w trzech kategoriach sztuki: recytacji, śpiewie i sztukach plastycznych, a inspiracją dla nich była twórczość wybitnej polskiej poetki. Konkurs recytatorski ponad 30 lat temu zainicjował Władysława Łokietko, polonista szkoły im. Marii Konopnickiej. Z czasem do tego pomysłu dołączył również konkurs plastyczny.

Weronika Apriłaszwili, nauczycielka klas początkowych Liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej, uważa, że prace są bardzo różnorodne. – Przede wszystkim to są ilustracje do utworów Marii Konopnickiej, do wierszy, do bajek i czasem pomysły są naprawdę wspaniałe, bo co roku zadziwiają właśnie takimi i techniką i pomysłami i wykonaniem – mówi.

Z dziećmi i młodzieżą ze Stryja na rozstrzygnięcie konkursu przyjechała Łesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej. – Jest to super motywacja, to też jest możliwość zobaczyć swoich przyjaciół, kolegów posłuchać jak ktoś recytuje, zobaczyć też prace plastyczne. Nie chodzi o porównywanie, ale chodzi też o to, czego się jeszcze mogę nauczyć – podkreśliła.

fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurier Galicyjski

Natomiast Helena Babiak, dyrektor Polskiej Niedzielnej Szkoły im. Jana Pawła II w Samborze nie ukrywała swojego zachwytu tym, że uczniowie mają możliwość brania udziału w takich konkursach, ponieważ to angażuje dzieci i dorosłych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali cukierki w pamiątkowym opakowaniu. Nagrody rzeczowe dla laureatów zostały ufundowane przez Fundację Dziedzictwo Kresowe.

Konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” objął patronatem Konsulat Generalny RP we Lwowie. Jego organizatorem i fundatorem nagród rzeczowych jest Fundacja Dziedzictwo Kresowe. To jedyne tego typu wydarzenie w środowisku polskim na Ukrainie, które jest organizowane nieprzerwanie już od trzydziestu lat.

Wyniki XXIX edycji konkursu pn. „Maria Konopnicka dzieciom i młodzieży”

Konkurs Recytatorski
kategoria wiekowa do 10 lat
I miejsce – Ewangelina Semenczenko (Sambor)
II miejsce – Sebastian Szeter (Lwów)
III miejsce – Wiktoria Juraszko (Sambor)
kategoria wiekowa 10–14 lat
I miejsce – Zofia Wajda (Lwów)
II miejsce – Dawyd Iwanczenko (Stryj)
III miejsce – Zofia Trofymczuk (Lwów)
kategoria wiekowa 14–18 lat
I miejsce – Anastazja Kowalska (Lwów)
II miejsce – Weronika Sosulska (Lwów)
III miejsce – Denys Stasiuk (Lwów)
Wyróżnienie – Luba Paraszczuk (Lwów)
Nagroda Grand Prix – Filip Szeter (Lwów)

Poezja śpiewana
I miejsce – Renata Sosulska (Lwów)
II miejsce – Mikołaj Trofymczuk (Lwów)
III miejsce – Jan Czujewski (Lwów)
Wyróżnienie – Stanisław Kornafel (Lwów)

Konkurs plastyczny
Kategoria wiekowa do 14 lat
I miejsce – Anna Maria Kuśnierz (Lwów)
II miejsce – Zofia Syrowa (Stryj)
II miejsce – Zofia Pysyk (Lwów)
III miejsce – Ewangelina Semenczenko (Sambor)
III miejsce – Julian Kostyrko (Lwów)
Wyróżnienie – Julian Kostyrko (Lwów)
Kategoria wiekowa od 14 lat
I miejsce – Andriana Senyszyn (Lwów)

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X