XXIII edycja konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

W ogólnokształcącej Szkole nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie już po raz XXIII odbył się konkurs recytatorski „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. 99 uczestników zmagało się w recytacji, śpiewaniu poezji i prac plastycznych inspirowanych twórczością wybitnej polskiej poetki.

Konkurs rozgrywany był przez cały dzień w piątek 3 czerwca br. w Szkole nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie z polskim językiem nauczania konkurs stał się już tradycją, która wciąż się rozwija. W konkursie wzięli udział uczniowie z lwowskich szkół z polskim językiem wykładowym tj. Szkół nr 10 i nr 24, przyjechała również młodzież z Nowego Rozdołu, Żydaczowa, Kołomyji. Po raz pierwszy w konkursie wzięli udział uczniowie z Łapanowa (woj. małopolskie), kolejny raz przyjechała młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Zawoni (woj. dolnośląskie).

Konkurs został przeprowadzony w 3 kategoriach obejmujących twórczość M. Konopnickiej: recytacja, poezja śpiewana, konkurs plastyczny. Nagrody w konkursie ufundowały fundacja Dziedzictwo Kresowe i Konsulat Generalny RP we Lwowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i drobne upominki, a zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie – laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe i książki.

Na otwarciu był obecny Włodzimierz Woskowski, kierownik Agencji Konsularnej PRL i RP we Lwowie w latach 1987-1990, który wspierał pierwsze zmagania recytatorskie 23 lata temu. Współorganizatorów – Fundację Dziedzictwo Kresowe – reprezentowali Prezes Zarządu Jan Sabadasz i Przewodniczący Rady Fundacji Bogdan Marczewski. Patronatem honorowym konkurs objęły Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz Muzeum Literatury Polskiej w Warszawie. Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest przede wszystkim rozbudzanie, podtrzymywanie i rozwój zainteresowań młodzieży polskiego pochodzenia mieszkającej poza granicami Polski polską kulturą, sztuką i tradycją, a szczególnie popularyzowanie wiedzy na temat twórczości Marii Konopnickiej. Ma na celu również promocję i wspieranie młodych talentów, a także pogłębianie wiedzy na temat polskiej kultury i jej twórców związanych z Kresami.

– Bardzo się cieszę że jest z nami pan konsul Włodzimierz Woskowski – powiedziała dyrektor szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej Łucja Kowalska. – Pamiętam i dobrze wspominam ten czas, kiedy wszyscy razem z śp. Władysławem Łokietkiem po raz pierwszy organizowaliśmy konkurs. Początek był wspaniały. Władysław Łokietko, nauczyciel języka i literatury polskiej w naszej szkole, lekką ręką to wszystko zorganizował. W tym roku w jury mamy wielu przedstawicieli z Polski, lecz są i nauczycielki- polonistki z naszych polskich szkół – dodała pani dyrektor.

Konkurs od początku wspiera Polski Teatr Ludowy ze Lwowa, zawsze w jury są obecni aktorzy teatru. W tym roku w jury kategorii poezji śpiewanej zasiadła Luba Lewak. Zawsze wśród jurorów też jest obecna Teresa Dutkiewicz, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

{youtube}CL03uM_y5XI{/youtube}

Fundacja Dziedzictwo Kresowe od lat wspiera Szkołę nr 24 we Lwowie, miedzy innymi dlatego też, że Prezes Zarządu Jan Sabadasz jest absolwentem tej szkoły:

– W imieniu Fundacji Dziedzictwo Kresowe przede wszystkim chciałbym podkreślić, że jesteśmy zaszczyceni możliwością współtworzenia tej pięknej inicjatywy, jaką jest konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” – powiedział Jan Sabadasz. – Ważnym podkreślenia jest fakt, iż z roku na rok Konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Swojego patronatu udzielają Konsulat Generalny RP we Lwowie i Muzeum Literatury Polskiej w Warszawie. Jako absolwent tej szkoły i uczeń śp. Władysława Łokietki bardzo się cieszę, że zasiane przez niego ziarenko wyrasta dziś na piękne drzewo i chyba jako jedyny konkurs w regionie lwowskim może się pochwalić ponad 20-letnia tradycją. Forma konkursu jest świetnym pomysłem, aby zachęcić młodzież do poznawania polskiej literatury, kultury, tradycji literackiej w Polsce, a przede wszystkim twórczości Marii Konopnickiej- patronki naszej Szkoły.

Jan Sabadasz wspomniał również o tym, że zainteresowanie Konkursem corocznie rośnie. Otrzymujemy sygnały, że młodzież polskiego pochodzenia z Litwy i Białorusi jest również zainteresowana udziałem w kolejnej edycji Konkursu.

Wśród jurorów – konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

– Brałem udział w przesłuchaniach grupy poezji śpiewanej, mieliśmy trochę trudności z wyborem zwycięzców i może nie tyle z wyborem zwycięzców, co z ich kolejnością – rozszerzyliśmy liczbę miejsc wyróżnionych, bo naprawdę był bardzo wysoki poziom – mówi konsul Marian Orlikowski. – Poezja śpiewana nie jest rzeczą prostą. Tekstowi można dodać dodatkowego znaczenia, ale można też go zepsuć. To nie jest takie proste, ale się udało i dzieci prezentowały wysoki poziom, a niektóre wręcz mogą zrobić karierę. Zdobywczynie pierwszego miejsca i grand prix śpiewały pod własna muzykę i tutaj mieliśmy dyskusje. Były to dwie dziewczyny na bardzo wysokim poziomie z własnymi kompozycjami, własną interpretacją i umiejętnościami śpiewania.

Czternastoletnia Zofia Szyroka, uczennica szkoły im. M. Konopnickiej zaśpiewała wiersz „Czy warto?”, do którego sama napisała melodię, czym zasłużyła sobie na nagrodę Grand Prix.

– Było bardzo dużo nerwów, ale bardzo lubię uczestniczyć w konkursach i lubię śpiewać – mówi uczennica 8 klasy Zofia Szyroka. – Zawsze brałam udział w kategorii poezji śpiewanej, sama napisałam melodię. W napisaniu partii na fortepian pomogła mi siostra. W niektórych momentach śpiewania musiałam uważać, aby dobrze wymówić słowa i aby było mnie słychać.

– Zaśpiewałam piosenkę na utwór Marii Konopnickiej „Lecieć bym chciała”, do której sama napisałam melodię i zagrałam na pianinie – mówi Romana Iszczuk, uczennica szkoły im. M. Konopnickiej. – Uczyłam się we lwowskim konserwatorium i to na pewno mi pomogło. Konkurs był bardzo trudny, ponieważ była wielka konkurencja i dużo ludzi brało udział i dlatego jestem szczęśliwa, że mam pierwsze miejsce. Otrzymałam masę emocji i jestem szczęśliwa, że wzięłam w nim udział, zawsze biorę, a w ubiegłym roku zajęłam pierwsze miejsce w kategorii recytacja.

Aleksander Kuśnierz

{gallery}gallery/2016/konkurskonopnickiej{/gallery}

Lista laureatów XXIII konkursu Recytatorskiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”
Recytacja
I kategoria (dzieci od lat 6 do 10)
I miejsce Walery Cependa, Lwów (szkoła nr 24)
Zofia Sabadasz, Lwów (szkoła nr 24)
II miejsce Justyna Dumańska, Lwów (szkoła nr 24)
III miejsce Julia Dubno, Lwów (szkoła nr 24)
Andrzej Gazołyszyn, Lwów (szkoła nr 24)
II kategoria (wiek 11 – 14 lat)
I miejsce Janina Romaniuk, Lwów (szkoła nr 24)
II miejsce Anna Gazołyszyn, Lwów (szkoła nr 24)
Patryk Friczka, RP (Zawonia)
III miejsce Helena Kurnicka, Lwów (szkoła nr 10)
Renata Pona, Lwów (szkoła nr 10)
Weronika Mokrij, Lwów (szkoła nr 24)
III kategoria (wiek 15 – 18 lat)
I miejsce Maksymilian Markarianc, Lwów (szkoła nr 10)
II miejsce Włodzimierz Niemirowski, Lwów (szkoła nr 24)
III miejsce Andrzej Roman, Lwów (szkoła nr 10)
Nagroda specjalna ufundowana przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie dla Włodzimierza Niemirowskiego, Lwów (szkoła nr 24)
Nagroda specjalna Jury dla Rafała Bujaka, Łapanów (RP)

Poezja śpiewana
Grand Prix Zofia Szyroka
I miejsce Romana Iszczuk
II miejsce Milena Alicja Bator, Anita Mendak
III miejsce Krystyna Juchymczuk
Zofia Kuc i Maria Sinielnikowa
Weronika Anna Matichyk i Witalina Reznyk
Rozalia i Adrian Bojczuk

Konkurs plastyczny
Starsza grupa (powyżej 14 lat)
I miejsce Renata Zięba
II miejsce Anastazja Górska
Młodsza grupa (do 14 lat)
I miejsce Justyna Dumańska
II miejsce Anna Mamczycz
Anna Gazołyszyn
III miejsce – Włodzimierz Duliba
Krystyna Tchorowska
Milena Bednarska
Wyróżnienia:
Zofia Wejko
Szejli Jaałom
Katarzyna Godlewska
Adrian Bojczuk
Rozalia Bojczuk
Alisa Koszel
Andrzej Panczenko
Anastazja Moran
Jana Hołodniak
Julia Dubno
Alina Petrenko
Antonina Demczyszyn

Jurorzy konkursu:
Bogdan Marczewski – Przewodniczący Rady Fundacji Dziedzictwo Kresowe
Luba Lewak – aktorka Teatru Polskiego we Lwowie
Teresa Dutkiewicz – Wiceprezes FOPnU
Ewa Drozd – nauczycielka religii
Małgorzata Cygan – nauczyciel języka polskiego
Marian Orlikowski – Konsul RP we Lwowie
Włodzimierz Woskowski –Konsul RP we Lwowie w latach 1987-1990
Robert Trzaska – Wiceprezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe
o. Władysław Lizun – Proboszcz parafii św. Antoniego
Józef Ścisło – nauczyciel muzyki
Siostra Edyta
Irena Rudź
Jan Sabadasz – Prezes Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe
Mieczysław Maławski – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
Aleksander Dworski – malarz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X