II Polonijny Festiwal Sztuki w Samborze

Po raz drugi w dniach 11-12 czerwca w Domu Polskim w Samborze odbył się Polonijny Festiwal Sztuki.

Podczas imprezy dzieci i młodzież z Sambora, Stryja, Drohobycza, Łanowic i po raz pierwszy z Borysławia i Rudek prezentowały twórczość trzech wybitnych polskich pisarzy z tych terenów: ojca polskiej komedii Aleksandra Fredry urodzonego w Beńkowej Wiszni obok Rudek, autora przygód o Koziołku Matołku Kornela Makuszyńskiego urodzonego w Stryju oraz Kazimierza Wierzyńskiego, znanego ze swoich lirycznych poezji, urodzonego w Drohobyczu.

Podczas Festiwalu aktorzy teatru „Alter” z Drohobycza prowadzili warsztaty sceniczne dla dzieci i młodzieży biorącej udział w imprezie. Na warsztat zostały wzięte teksty Fredry, Makuszyńskiego i Wierzyńskiego.

{youtube}9ih90TPAe_U{/youtube}

– Każdego roku zgłasza się coraz więcej uczestników. Chcą przyjeżdżać do nas i przedstawiać twórczość polskich wybitnych pisarzy urodzonych na tych naszych terenach – Aleksandra Fredry, Kornela Makuszyńskiego i Kazimierza Wierzyńskiego – powiedziała Maria Ziembowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Samborze.

– Jest to przegląd twórczości artystycznej zespołów działających przy organizacjach polskich tutaj, w regionie. Bardzo fajny pomysł, który mam nadzieję będzie nadal kontynuowany – zaznaczył konsul Marian Orlikowski, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

W ramach Festiwalu, w niedzielę 12 czerwca uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Rudkach, w którym znajduje się grób Aleksandra Fredry.

II Polonijny Festiwal Sztuki w Samborze odbył się dzięki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przy wsparciu finansowym Senatu RP.

Przypomnijmy, że Dom Polski w Samborze został uroczyście otwarty 13 listopada 2005 roku. Od tego czasu służy on polskiej społeczności Sambora i obwodu lwowskiego oraz wzmacnianiu dialogu polsko-ukraińskiego. W Domu Polskim odbywają się różnego rodzaju święta okolicznościowe, spotkania, warsztaty oraz imprezy.

– W Domu Polskim w Samborze, oprócz Towarzystwa, działają harcerze, którzy mają tutaj spotkania. Swoje próby i występy ma również chór „Sursum Corda”. Swoje występy i akademie organizują dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Jana Pawła II. Niedawno przy Towarzystwie został założony zespół młodzieżowy „Czerwone Jagody”, który również ma tutaj swoje próby i występy. Staramy się, aby Dom Polski w Samborze tętnił życiem, żeby cały czas tutaj coś się działo – podsumowała Maria Ziembowicz.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/2_polonijny_fest_sztuki_sambor{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X