XXII Festiwal poezji Konopnickiej w Przedbórzu

XXII Festiwal poezji Konopnickiej w Przedbórzu

12 – 16 sierpnia br. 18 osobowa grupa dzieci i młodzieży z obwodu winnickiego, zrzeszonych w stowarzyszeniu „Świetlica Polska” brała udział w XXII Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu.

Twórczość Marii Konopnickiej znamy od dziecka. Zanim nauczyliśmy się sami czytać, poznaliśmy świat sierotki Marysi, kronikarza Koszałka-Opałka, króla krasnoludków Błystka i królowej Tatry. Później przyszła znajomość opowiadań, wśród których znajdują się perły nowelistyki uczące prawdy o życiu i miłości, takie jak: Nasza szkapa, Nieme żaki, Banasiowa i Dym. A po latach słuchamy uroczych wierszyków już z ust naszych dzieci.

W festiwalach w Przedborzu brali udział reprezentanci następujących państw: Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Anglii, Kazachstanu, Białorusi i Niemiec. Program Festiwalu to nie tylko konkursy. Dużą popularnością cieszą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez znanych polskich aktorów, piosenkarzy, muzyków. Pomagają uczestnikom doskonalić umiejętności wokalne i recytatorskie.


Największym osiągnięciem Festiwali jest popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej. To wspaniała poetka i patriotka. Jej twórczość urzeka prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej – ziemi polskiej. Twórczyni Roty na trwałe zapisała się w pamięci potomnych, o czym świadczą m.in. liczne szkoły noszące imię naszej poetki.

Dotychczasowe konkursy dostarczały zawsze wielu wzruszeń i przeżyć wszystkim wykonawcom. A jest ich każdego roku ponad 200. Dnie spędzone w Przedborzu były bardzo pracowite. Czas upłynął szybko, a żegnając się mówiliśmy sobie, że to tylko na rok. Atrakcyjny program, wspaniała organizacja i gościnność powoduje, że impreza staje się niepowtarzalna i chce się tu wracać. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przyjęcia, z jakim spotykaliśmy się w tym uroczym miasteczku. Obecność na imprezach burmistrza i władz miejskich świadczy o dużym zainteresowaniu władz samorządowych Festiwalem. Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce prezesa Władysława Obarzanka, inicjatora i głównego organizatora Festiwalu oraz dyrektor Domu Kultury – Małgorzaty Błaszczyk. Ten wzajemnie uzupełniający się duet zabezpiecza całą logistykę, troskę o uczestników, sprawy organizacyjne i artystyczne Festiwalu. Osobne słowa podziękowania kierujemy do działaczy Towarzystwa uczestniczących i pomagających w przygotowaniu poszczególnych imprez oraz przedborskiej publiczności tworzącej prawdziwie rodzinny klimat.

Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy przyznane przez jury Festiwalu 10 dyplomów. Wśród nagrodzonych osób są: Wiktoria Białoszycka, Monika Białoszycka (dwie pierwsze nagrody z recytacji i śpiewu), Olga Łoszatecka, Olga Wiszniewska, Tetiana Masłowa, Bogdan Masłow, Zofia Słobodianiuk, Loretta Białoszycka, Walery Istoszyn. To jeszcze jeden dowód docenienia roli nauczania języka polskiego w naszym Towarzystwie. Dla nas uhonorowanie to zaszczyt, ale i zobowiązanie do dalszej pracy.

W imieniu dzieci i młodzieży Stowarzyszenia „Świetlica Polska” oraz ich rodzin składamy serdeczne podziękowania uroczemu i gościnnemu Przedborzowi ze wspaniałymi gospodarzami. Osobne podziękowanie kierujemy dla konsulów RP w Winnicy Edyty Niedźwiedzkiej i Sylwestra Rudego.

Dr Walery Istoszyn, prezes Winnickiego Obwodowego Stowarzyszenia „Świetlica Polska”

Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X