Młodzież z Ukrainy studiuje w Jarosławiu

Młodzież z Ukrainy studiuje w Jarosławiu

We wrześniu Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przystąpiła do realizacji drugiej edycji projektu Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej. Uczestniczy w niej młodzież z Ukrainy, która od października rozpocznie studia w jarosławskiej uczelni.

– Do dyspozycji 25 uczestników Szkoły Letniej jest nasza multimedialna biblioteka, sale komputerowe, sala gimnastyczna, siłownia, boiska sportowe, korty tenisowe oraz studio ćwiczeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych – informuje Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Szkoły. – Dla słuchaczy została dodatkowo przygotowana bogata pozadydaktyczna oferta kulturalna i turystyczno-krajoznawcza. Celem intensywnego kursu języka polskiego w ramach organizowanej przez nas inicjatywy jest kształcenie poprawności w zakresie języka polskiego na takim poziomie zaawansowania, który umożliwi sprawne porozumiewanie się podczas studiów w naszej uczelni.

Edukacyjna inicjatywa Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej stanowi sposobność do nauki języka polskiego przez obcokrajowców, a przy tym poznania historii i kultury naszego kraju. W ramach organizowanej przez jarosławską uczelnię szkoły, wzorem poprzedniej edycji, zaplanowano zajęcia dydaktyczne, na które składają się lektoraty języka polskiego oraz wykłady, warsztaty czy konsultacje językowe dla początkujących. Intensywny kurs języka polskiego odbywa się w wymiarze 4 godzin dziennie.

Uzupełnieniem programu naukowego są przewidziane dla uczestników atrakcje kulturalne i rekreacyjne, obejmujące zwiedzanie Jarosławia i jego zabytków oraz wycieczki do Przemyśla czy Rzeszowa. Na zakończenie kursu wszyscy uczestnicy Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej otrzymają dyplom, uwzględniający poziom nauczania oraz liczbę godzin dydaktycznych. Ukończenie szkoły, w założeniu organizatorów, ułatwi podjęcie nauki w PWSTE w Jarosławiu. Intensywny kurs języka polskiego jest opracowany z myślą o osobach, które pragną osiągnąć szybkie postępy w nauce. Szkole Letniej, poza zrozumiałym wymiarem edukacyjnym, towarzyszy idea otwierającej się możliwości zbudowania platformy dialogu międzykulturowego.

Adam Kulczycki
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X