Dialog kultur pogranicza w Bołszowcach

Dialog kultur pogranicza w Bołszowcach

Trzydniowa konferencja „Dialog kultur wspólnot pogranicza – Kresy pojęcie i rzeczywistość” zakończyła się niedawno w Bołszowcach. Była to dziewiąta edycja konferencji. Pierwsze spotkania odbywały się we Wrocławiu i Opolu. Od kilku lat konferencje odbywają się w Centrum Pokoju i Pojednania przy sanktuarium maryjnym w Bołszowcach.

Na konferencję zorganizowaną przez prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię ojców franciszkanów w Krakowie oraz bołszowieckie Centrum Pokoju i Pojednania zjechali się naukowcy z Polski i Ukrainy.

 

Wśród uczestników spotkania byli Łukasz Abgarowicz, senator RP oraz Krystyna Sałańska, reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W otwarciu konferencji uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie – konsul Jacek Żur i Barbara Pacan. Była też Wiesława Holik, historyk z Gliwic, zasłużona w przywróceniu Bołszowców do życia.

Konferencję rozpoczął brawurowo przeprowadzony wykład dr. Piotra Stachurskiego z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Gliwicach: „Pogranicze, kresy – próba definicji w ujęciu ogólnoeuropejskim”. Wykład ciekawy, bo obalający obecną w ukraińskiej publicystyce teorię, że pojęcie „kresy” to polska specjalność z odcieniem imperializmu.

W przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z zabytkami Ziemi Halickiej. Odwiedzili też Iwano-Frankiwsk, dawny Stanisławów.

Marcin Romer
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Czytaj też:

Przyjedź do Bołszowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X