XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

– W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku rozpoczęliśmy odbudowę Europy Środkowej, odbudowę suwerennych państw środkowoeuropejskich. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas, aby pokazać potencjał Karpat, wydobywać jego siłę, nadać naszej części Europy nową dynamikę – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, podczas otwarcia jubileuszowej 20. edycji konferencji „Europy Karpat” w Przemyślu.

– Jest to perspektywa umożliwiania różnych form współpracy i zachęcanie do podejmowania inicjatyw współpracy w różnych obszarach – państw, samorządów, instytucji, uczelni – we wszystkich obszarach naszej aktywności publicznej. Nie ograniczamy się tylko do środowiska czy do kultury. Również ważna jest współpraca gospodarcza i infrastrukturalna. To jest nasz cel, żeby zachęcać i umożliwiać porozumienia. A efekty dopiero przyjdą – powiedział dziennikarzom Kuriera Galicyjskiego marszałek Marek Kuchciński.

{youtube}VxATC9WKCvM{/youtube}

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji marszałek Kuchciński otworzył wystawę ukazującą dorobek poprzednich konferencji karpackich. Marszałek Sejmu RP zaznaczył, że ten wieloletni projekt jest „planem popierania współpracy przedsiębiorców, samorządów, województw przygranicznych, organizacji pozarządowych w Karpatach, ale mamy na myśli całą Europę Środkową”. Marek Kuchciński wręczył uczestnikom konferencji pamiątkowe medale „Europa Karpat 2018”.

– Tematyka Karpat i związana z tym, z jednej strony historia, ale przede wszystkim projektowanie przyszłości, tutaj w Przemyślu jest niezwykle istotna. Zawsze o to zabiegaliśmy i cieszymy się, że dzięki marszałkowi Kuchcińskiemu gościmy tutaj nie tylko ministrów naszego rządu, ale również gości z Ukrainy, Węgier, Słowacji czy Rumunii – powiedział dla Kuriera prezydent Przemyśla Robert Choma.

W Muzeum Ziemi Przemyskiej byli obecni parlamentarzyści Europy Środkowo-Wschodniej, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele rządów państw obszaru karpackiego m.in. Ukrainy, Słowacji, Rumunii, Czech, Bułgarii, Węgier.

Stronę polską reprezentowali wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz jego zastępca Adam Hamryszczak, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz europoseł Zdzisław Krasnodębski. W obradach i spotkaniach uczestniczyli także ambasador RP w Kijowie Jan Piekło i konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Podczas paneli konferencyjnych politycy, dyplomaci, naukowcy rozmawiali na temat tradycji parlamentarnych w Europie Środkowo-Wschodniej, przyszłości Unii Europejskiej widzianej przez pryzmat doświadczeń i celów państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W czasie obrad paneliści zaznaczali, że będą wspierać Ukrainę w kierunku jej demokratyzacji oraz rozwoju ekonomicznego i gospodarczego.

– Niezależnie od tego, co się dzieję na tych najwyższych poziomach współpracy pomiędzy naszymi krajami, to jednak nasz rząd wspiera wiele inicjatyw wspólnych polsko- ukraińskich. Są zarówno inicjatywy współfinansowane ze środków europejskich, na przykład w ramach projektu Polska-Białoruś-Ukraina. Ale również wspieramy takie inicjatywy, które mają na celu współpracę naszych samorządów, ośrodków akademickich i lokalnych społeczności – powiedział minister inwestycji i rozwoju RP Jerzy Kwieciński.

Uczestnicy konferencji mówili również o tym jak wygląda współpraca samorządów i regionów oraz uczelni państw karpackich.

Jednym z panelistów na temat współpracy samorządów był Iwan Pilak, przewodniczący rady miasta Schodnica (k. Truskawca), który przyjechał na konferencję „Europa Karpat” na zaproszenie prezydenta Przemyśla Roberta Chomy.

– Mamy kilka miast partnerskich w Polsce. Wśród nich Przemyśl i gmina Solina. Wspólnie z gminą Solina mamy dwa europejskie projekty. Pierwszy w 2013 roku, który dotyczył budowy letniego amfiteatru o wartości 350 tys. euro. Natomiast w 2017 roku wygraliśmy kolejny przetarg na budowę oczyszczalni ścieków w miejscowościach Schodnica i Polańczyk o wartości 810 tys. euro. Od tej konferencji oczekujemy nowych możliwości współpracy, bo Karpaty są dość rozległymi górami, leżącymi na terenach wielu państw. W Karpatach jest wiele kurortów, podobnych do Schodnicy. Chcielibyśmy się doszkolić, nawiązać współpracę z nowymi partnerami biznesowymi w celu rozwoju naszej miejscowości, zobaczyć jak podobne zagadnienia rozwiązują inni, aby nie powtarzać tych samych błędów i podążać już przetartymi szlakami – podsumował mer Schodnicy.

Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. W jego ramach odbyły się już sesje m.in. w Krynicy Górskiej, Przemyślu i Krasiczynie. Spotkania mają na celu wzmocnienie współpracy i pogłębienie partnerskich więzi między krajami regionu. Jednocześnie konferencja stanowi forum wymiany poglądów i pomysłów dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju nie tylko Karpat, ale też Europy Środkowo-Wschodniej.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Czytaj także: Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/20_konferencja_europa_karpat_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X