Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

Podczas 20. konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce 17 lutego w Przemyślu rozmawiano również o stanie relacji polsko-ukraińskich.

Gościem specjalnym konferencji był minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz. W swoim wystąpieniu otwierającym panel dyskusyjny „Przyszłość Unii Europejskiej – doświadczenia i cele narodowe”, szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska jest sojusznikiem Ukrainy i będzie ją nadal wspierać w drodze do pełnej demokratyzacji.

{youtube}Ebp3fiQ2XX0{/youtube}

– Jeżeli mówimy o stosunkach polsko-ukraińskich, to Polska wspiera aspiracje proeuropejskie Ukrainy, opowiada się za członkostwem Ukrainy w przyszłości we wspólnocie państw demokratycznych jaką jest Unia Europejska, opowiada się za integracją terytorialną Ukrainy, będzie bronić Ukrainy przed atakami ze strony Moskwy. Polska jest otwarta na obywateli Ukrainy, wielu Ukraińców studiuje i pracuje w Polsce. Cieszymy się z tego i te stosunki są dobre – zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami Kuriera minister Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych RP (Fot. Eugeniusz Sało)

Szef polskiego MSZ także wspomniał o tym co dzieli Ukrainę z Polską. „W ostatnim czasie wystąpiły pewne różnice dotyczące kwestii historycznych. Wielu obywateli domaga się uznania zbrodni wołyńskich. Rozumiemy, że jest to proces dość długi, oswojenia się z pewną prawdą historyczną na Ukrainie. Liczymy na współpracę komisji historyków z obu państw, żeby wyjaśniać te kwestie. Chcemy, aby te stosunki rozwijały się bardzo dobrze, bo mamy wspólne interesy” – powiedział minister Czaputowicz.

Po udziale w spotkaniu wicepremierów Polski Piotra Glińskiego i Ukrainy Pawła Rozenki, współprzewodnicząca grupy ds. stosunków z Polską Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Juryneć przyjechała z Warszawy do Przemyśla.

– To, że wczoraj odbyło się spotkanie wicepremierów Ukrainy Pawła Rozenka i Polski Piotra Glińskiego już jest czymś pozytywnym, już jest wynikiem. Często powstaje próżnia, po której uzupełnienia informacji podejmuje się strona trzecia. Bardzo ważne jest, aby niezależnie od okoliczności i sytuacji, powstałych w Polsce i na Ukrainie – kontynuować dialog, spotykać się i prowadzić dyskusję. Ważne jest, aby mówić jeden drugiemu te rzeczy, które chcemy powiedzieć, a nie kontaktować się za pośrednictwem Internetu czy telewizji. Ważne, aby odbywało się to na jednej platformie, na jednej płaszczyźnie, gdzie możemy prowadzić dyskusję. Jeżeli nie będziemy się spotykać i rozmawiać ze sobą – nie będzie żadnych wyników – zaznaczyła Juryneć.

Oksana Juryneć, współprzewodnicząca grupy ds. stosunków z Polską Rady Najwyższej Ukrainy (Fot. Konstanty Czawaga)

O tym, że niezależnie od sytuacji politycznych trzeba ciągle rozmawiać i współpracować mówił także Jan Malicki, przewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

– Formalne stosunki polsko-ukraińskie są, mówiąc delikatnie, w nie bardzo dobrym stanie, w pewnym zawieszeniu i pewniej niepewności. Ale takie spotkania jak forum karpackie w Przemyślu, które cokolwiek się dzieję są kontynuowane. Tematy ukraińskie są podejmowane. Jest mnóstwo gości z Ukrainy i to jest niezwykle ważne. To oznacza, że jakiekolwiek byłyby problemy we współpracy formalnej międzypaństwowej, to współpraca naukowa, konferencyjna, ludzka jest kontynuowana i musi być kontynuowana – tłumaczył Jan Malicki.

Jan Malicki, przewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa (Fot. Eugeniusz Sało)

Przedstawiciele od strony polskiej i ukraińskiej wypowiedzieli się również na temat nowelizacji ustawy o IPN.

– Prezydent Polski podjął decyzję o skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Musimy poczekać. Ufam, że TK doprecyzuje te kwestie i ta sprawa interpretacji i pewnych sformułowań, które z perspektywy ukraińskiej mogą tutaj pociągać do odpowiedzialności pewne osoby, że ona będzie rozwiązana i ta przeszkoda zniknie – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

„Wczoraj otrzymaliśmy od wicepremiera Glińskiego zapewnienia, że prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o IPN. Chodzi o wyjaśnienie kwestii „ukraińskiego nacjonalizmu” i jeszcze kilku punktów, do których są wątpliwości. Czekamy na wnioski. Wypowiedź prezydenta i ukraińskiego parlamentu o zaniepokojeniu i braku uzgodnienia tej ustawy pozostaje w mocy” – podsumowała Oksana Juryneć, współprzewodnicząca grupy ds. stosunków z Polską Rady Najwyższej Ukrainy.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Czytaj również: XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X