XIII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu

Blisko 400 młodych osób z 43 państw wzięło udział w XIII Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, które odbyło się w dniach 3–7  września w Nowym Sączu.

Młodzi przedsiębiorcy, liderzy organizacji pozarządowych, a także pracownicy naukowi i dziennikarze rozmawiali na temat przyszłości Europy, polskiej innowacyjności i potencjału przedsiębiorczości startupowej. Uczestnicy brali udział w warsztatach rozwoju zdolności liderskich, menedżerskich i przedsiębiorczych.

Organizator Olga Czapla z Fundacji Nowy Staw –Europejski Dom Spotkań zaznaczyła, że Forum jest miejscem, gdzie młodzi liderzy kreują pomysły na przyszłość Europy.

–W tym roku mamy już 13. edycję Forum Młodych Liderów. Jest to impreza partnerska Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przyjeżdżają do nas młodzi liderzy z całej Europy, również z krajów Bałkańskich i Kaukazu. Tematyką tegorocznego Forum jest „Młodzi liderzy 4.0”. To jest temat, który najbardziej pasuje do młodzieży, aby iść do przodu, pokazywać to, jak świat się zmienia, że to młodzież jest tą zmianą i od młodych liderów zależy przyszłość tego świata –powiedziała Olga Czapla.

{youtube}I6A3Ogf0Ar4{/youtube}

Młodzież najbardziej cieszyła się z możliwości spotkania z prawdziwymi liderami ze świata biznesu, ekonomii, nauki. Gośćmi specjalnymi Forum byli Beata Szydło – wiceprezes Rady Ministrów RP, Anna Zalewska – minister edukacji RP oraz Łukasz Szumowski – minister zdrowia RP.

–Jestem bardzo zadowolony, bo to jest świetna możliwość poznać młodych liderów z całej Europy i świata. Bardzo to mnie motywuje. Mamy ciekawe panele, prelegentami są znani ludzie ze świata biznesu i kultury. Forum jest dobrą możliwością poznać ich doświadczenia i wymienić się swoim – powiedział Eustachy Benkowski z Iwano-Frankiwska, który dwa lata temu był wolontariuszem Forum, a teraz jest uczestnikiem.

Uczestnicy zaczynali dzień od porannej kawy z praktykami nauki, mediów, polityki i biznesu. Takie spotkania miały na celu dzielenie się doświadczeniami, prowadzenie otwartych dyskusji na aktualne tematy. Jedno z takich spotkań poprowadziła Agata Krząstek, Młodzieżowa Delegat RP do ONZ.

–Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona rozmachem i organizacją, ale przede wszystkim tym, co jest najważniejsze — młodymi ludźmi. Niesamowitymi młodymi ludźmi, którzy są tutaj z tak wielu państw. Przyjechali tutaj, żeby razem rozmawiać, tworzyć wspólnotę brainstorming. To jest niesamowite i tworzy wartość tego wydarzenia. Mam nadzieję, że takich wydarzeń będzie coraz więcej, bo to dialog jest kluczem do wszystkiego — zaznaczyła.

W ostatnim dniu uczestnicy XIII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów również przyjechali na XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Uczestnicząc w panelach „Edukacja 4.0 – Nowe możliwości dla młodego pokolenia” oraz „Nowe oblicze systemu emerytalnego – innowacje w finansach i przedsiębiorczości”, młodzi liderzy poznawali możliwe zmiany w systemie edukacji, sukcesy działalności europejskiego programu Erasmus z okazji jubileuszu 30-lecia oraz dyskutowali na temat ochrony finansów oraz prywatności w dobie przemysłu 4.0.

Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2018/forum_nowy_sacz{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X