VII Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa we Lwowie

W dniach 7–9 września odbył się VII Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa, który ma na celu współpracę Lwowa i obwodu lwowskiego z polskimi miastami i województwami.

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski zaznaczył, że festiwal, który powstał z inicjatywy polskiej placówki dyplomatycznej, jest przykładem polsko-ukraińskiego dobrosąsiedztwa.

– Naszymi partnerami w organizacji tego wydarzenia są Lwowska Rada Miejska, Lwowska Rada Obwodowa, Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa. Zapraszamy do odwiedzania stoisk promocyjnych polskich miast i regionów, które są gośćmi Festiwalu Partnerstwa. A w szczególności zapraszam do odwiedzenia miasteczka rowerowego, które promuje szlak Green Velo czyli szlak rowerowy przez regiony wschodniej Polski – powiedział polski dyplomata.

{youtube}nENo_fFBb6o{/youtube}

W ramach Festiwalu odbyło się II Forum Partnerstwa. W tym roku pracownicy i działacze instytucji samorządowych dyskutowali na temat miejsca kultury w turystyce. Również otwarto wystawy obrazów Magdaleny Leśniak „Życie w sieci”, Rafała Urbańskiego „QR-reinterpretacje”, „Karkonosze – klejnot Śląskiego krajobrazu. Grafiki ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” oraz wystawa „Warszawa na zdjęciach prasowych 1918–1939”.

– W tym okresie w Polsce działali bardzo dobrzy fotografowie, profesjonaliści. Te fotografie można porównać do fantastycznej fotografii francuskiej tamtego czasu. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że udało nam się dotrzeć i pokazać te zdjęcia – powiedziała Anna Brzezińska z Domu Spotkań z Historią.

– Skupialiśmy się na życiu codziennym. Na tym, aby pokazać miasto i mieszkańców. To nie jest ta duża historia polityczna. Tylko raczej taka fotografia reporterska, czyli łapane na gorąco sceny z życia Warszawy – dodała Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią.

Na lwowskim Rynku działał Jarmark Partnerstwa, gdzie polskie województwa i miasta prezentowały swoje oferty turystyczne i edukacyjne.

Marina Ponomarenko z Gdańska promowała stoisko województwa pomorskiego. „Przede wszystkim zachęcamy do zwiedzania turystycznie naszego miasta i regionu. A także promujemy studia i pracę w Gdańsku” – zaznaczyła.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „GreenVelo”, czyli dziecięce miasteczko rowerowe. „Zbudowaliśmy pięć rond symbolizujących każde z pięciu województw, przez które przebiega szlak rowerowy. Dzieciaki mogą po nich pojeździć, poznać cały szlak, poznać zasady ruchu, jak jeździć po rondach. Do tego mamy tor przeszkód. Przywieźliśmy rowery, kaski i w ten sposób spędzamy czas z dzieciakami na Rynku” – powiedział akrobata rowerowy Piotr Bielak.

Na scenie przy ratuszu wystąpiły zespoły z Polski i Ukrainy m.in. Mikromusic, Horpyna czy Joryj Kloc.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/festiwal_partnerstwa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X