Narodowe czytanie w Iwano-Frankiwsku

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego już po raz trzeci wzięło udział w narodowym czytaniu. W Parku Kultury i Wypoczynku im. Tarasa Szewczenki Polacy stanisławowscy czytali Przedwiośnie Stefana Żeromskiego łącząc się w tej akcji z Parą Prezydencją i Polakami z kraju i zza granicy w roku stulecia niepodległości Polski.

Spotkanie otworzyła Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE, która przeczytała list prezydenta Andrzeja Dudy. Sylwetkę Stefana Żeromskiego przybliżyła Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego w CKPiDE oraz w szkole nr 3 w Iwano-Frankiwsku. Po czym Maria Osidacz rozpoczęła czytanie pierwszego rozdziału Przedwiośnia.

– Już po raz trzeci mamy przyjemność prowadzić Narodowe Czytanie w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie – powiedziała dyrektor Maria Osidacz. – Dzisiaj mamy bardzo młodą ekipę. Są też przedstawiciele polskiego środowiska ze Stanisławowa. Po raz pierwszy z tą inicjatywą wyszliśmy z murów naszego centrum. W poprzednich latach, w 2017 i w 2016 akcję przeprowadziliśmy w siedzibie CKPiDE.

{youtube}8IeQ1hxHVwA{/youtube}

– Narodowe Czytanie jest bardzo dobrą inicjatywą – powiedziała Renata Klęczańska. – Jako polonistka mogę powiedzieć, że uczniowie dzięki temu sięgają po lektury, które nie zawsze są łatwe i nie zawsze są zrozumiałe, a to jest taki bodziec, żeby usiąść, posłuchać, może nawet tylko fragment, ale każdy Polak będzie wiedział, że to należy do naszej klasyki. W tym roku jest to Stanisław Żeromski i Przedwiośnie. Sądzę, że jest to dobry wybór, ponieważ obchodzimy setną rocznicę niepodległości Polski, a Przedwiośnie opowiada o pierwszych dniach odradzającej się Polski.

Kolejne fragmenty czytali stanisławowscy Polacy. Wśród nich znaleźli się członkowie polskich organizacji i polscy nauczyciele i wolontariusze z CKPiDE. Czytali m.in. Władysława Dobosiewicz, Tatiana Panakowa, Salomea Pletenicka, Jarosław Monastyrski, Marzena Ciechomska, Danuta Stefanko, Alicja Rogowska i inni.

Jarosław Monastyrski z organizacji Rodzina Polska i Europa uważa, że to znakomita inicjatywa:

– To fantastyczna akcja. Po raz pierwszy brałem udział, gdy czytaliśmy Sienkiewicza, potem Wesele Wyspiańskiego, a teraz Przedwiośnie Żeromskiego. Ten utwór jest bardzo ciekawy, a temat koresponduje z rocznicą stulecia niepodległości Polski.

Na zakończenie przygotowano dla uczestników quiz i wręczono nagrody. Akcja promowania polskiej literatury poprzez dzień narodowego czytania trwa od 2012 roku. CKPiDE wzięło w niej udział po raz pierwszy w 2016 roku. Kulminacja tegorocznej akcji czytania Żeromskiego miała miejsce 8 września. Para Prezydencka poleca ponadto do lektury przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Miejsce też miały pewne konotacje literackie, ponieważ park Szewczenki przed wojną nazywał się Sienkiewicza.

Wojciech Jankowski

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2018/czytania_narodowe_ckpide{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X