Kameralny koncert pamięci Adama Sołtysa

W lwowskim Pałacu Potockich 7 września odbył się koncert twórczości Adama Sołtysa upamiętniający 50. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, dyrygenta, dyrektora konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego, organizatora życia muzycznego w przedwojennym Lwowie.

Na koncercie obecni byli przedstawiciele konsulatu RP, m.in. konsul Marian Orlikowski z małżonką, wykładowcy i profesorowie Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, miłośnicy muzyki poważnej. Wieczór prowadziła córka kompozytora – Maria Ewa Sołtys.

Pomysł organizacji koncertu, złożonego z pieśni Adama Sołtysa, zrodził się podczas przygotowywania tych utworów do publikacji. – Przy okazji pragnę odnotować, iż proces ten był niezwykle pracochłonny, m.in ze względu na to, iż ojciec miał pismo drobne i dość nieczytelne – powiedziała Kurierowi Maria Sołtys. – Przekształcenie autografu jednego utworu w kopię komputerową, nadającą się do publikacji – to wiele dni  żmudnej i bardzo skrupulatnej pracy. Zajął się tym mój syn Mieczysław. Ja zajmowałam się redagowaniem zapisów nutowych oraz opatrzyłam wydanie nutowe dość rozbudowanym wstępem – dodała. Gdy przygotowania do publikacji pieśni zostały sfinalizowane, z pomysłem organizacji koncertu pamięci Adama Sołtysa córka kompozytora zwróciła się do dyrektora filharmonii Wołodymyra Sywochipa, który zaproponował, by włączyć jeszcze inne utwory kameralne artysty. Program koncertu został poszerzony o Wariacje fortepianowei Suitę skrzypcową. Pieśni Adama Sołtysa wykonała solistka lwowskiej filharmonii Natalia Dytiuk (akompaniowała pianistka Ołena Władysławska).

Fot. Anna Gordijewska
{gallery}gallery/2018/soltys_koncert{/gallery}

Poprosiłam Marię Sołtys, aby opowiedziała o utworach, które zostały wykonane podczas tego koncertu:

„Z 8 utworów wokalnych, które zabrzmiały podczas koncertu, połowa miała swoją premierę – pieśń-ballada Na dworze nocdo tekstu Wilhelma Rappaporta, Das Bachlein(Strumyk) do tekstu Wilhelma Wolfstiega, Das gelbe Blatt (Żółty liść) do tekstu Henryka Heine oraz Susse Tauschung(Słodka iluzja) wg W.Ch. Hebla. Pieśni w języku niemieckim powstały w okresie studiów A. Sołtysa w Berlinie. Najciekawszą wśród wymienionych pieśni jest ballada Na dworze noc, skomponowana w czasie służby kompozytora w wojsku austriackim i dedykowana „Towarzyszowi niedoli” (i autorowi tekstu) W. Rappaportowi. Jest to opowiadanie o matce oczekującej powrotu syna z frontu, która nie wie, że jej syn już dawno zginął. Niezwykle przejmująca, głęboka i pełna artyzmu interpretacja Natalii Dytiuk nie pozostawiła chyba nikogo obojętnym. Podobały się również pozostałe pieśni Adama Sołtysa: Przyjście do tekstuLeopolda Staffa, Przedwiośniedo tekstu H. Hofmanstahla, Poranny ptaszek śpiewado tekstu Rabindranatha Tagore, Królewnado tekstu Jerzego Żuławskiego. Publiczność nagrodziła Natalię Dytiuk wielkimi brawami przechodzącymi w prawdziwy aplauz. Wariacje na fortepian(1916) mistrzowsko wykonała profesor Oksana Rapita. Szczególne wrażenie wywarł rozbudowany, impresjonistyczny w kolorycie finał utworu. Na zakończenie koncertu zabrzmiała Suita skrzypcowa(podobnie jak część pieśni – prawykonanie). Trzyczęściowy cykl tworzą 3 miniatury (Na hali, Marszoraz Taniec)osnute na góralskich melodiach ludowych. Utwór ten z werwą i temperamentem wykonała Lilia Gratyło, której akompaniował Sergij Grygorenko. Chyba najbardziej podobał się publiczności Marsz(oparty na melodii słynnego marszu Chałubińskiego), który w wykonaniu świetnej skrzypaczki zabrzmiał wyjątkowo świeżo i współcześnie.”

Po koncercie wystąpił konsul Marian Orlikowski, który odnotował wspaniałe wykonanie utworów Adama Sołtysa oraz wyraził nadzieję, że tego rodzaju kameralne wieczory będą odbywały się w przyszłości niejednokrotnie.

Anna Gordijewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X