Poplenerowa wystawa o kościele w Dunajowie

Na poplenerową wystawę „Ukryta harmonia Dunajowa” złożyły się 16 prac malarskich i graficznych wykonanych przez studentów Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Zainaugurowano ją 4 września w lwowskiej kurii metropolitalnej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.

W ekspozycji znalazły się widoki zabytkowego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w dawnym miasteczku Dunajowie koło Przemyślan oraz tej okolicy. Lwowski metropolita wysoko ocenił zaangażowanie młodzieży, podziękował również organizacji społecznej „ContrForce” ze Lwowa, która troszczy się o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego na tych terenach.

– Są to owoce pleneru, który po raz pierwszy zorganizowaliśmy podczas dorocznej międzynarodowej konferencji naukowej „Spotkania Dunajowskie” – zaznaczyła Anna Korżewa, prezes organizacji społecznej „ContrForce”. – Niedawno w kurii eksponowano też naszą wystawę poplenerową „Kościół Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce”.

– Dziękujemy Jego Ekscelencji za możliwość prezentowania prac naszych studentów w tak prestiżowym pomieszczeniu – powiedziała Olga Kocowska, dyrektor Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

– Jest to bardzo dobry przykład współpracy Kościoła rzymskokatolickiego z lwowskimi uczelniami, które mają za zadanie kształcić artystów – podkreślił prof. Roman Jaciw, wicerektor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Ks. Józef Kuc, proboszcz w Dunajowie, zapewnił, że reprodukcje prac studentów zostaną umieszczone w kolejnej książce o tegorocznych „Spotkaniach Dunajowskich”.

W otwarciu wystawy uczestniczyli lwowscy biskupi pomocniczy Leon Mały i Edward Kawa, pracownicy kurii metropolitalnej, a także przedstawiciele świata kultury i społeczności miasta Lwowa.

Wystawa „Ukryta harmonia Dunajowa” będzie czynna do 29 listopada br.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2018/wystawa_kuria_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X