XII edycja Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

XII edycja Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”

We Lwowie dobiegł końca Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”. Wydarzenie jest poświęcone wybitnemu pianiście, światowej sławy kompozytorowi i mężowi stanu. Festiwal został organizowany po raz 12-ty przez Polsko-Ukraińską Fundację Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert „Polska i Polonia solidarni z Ukrainą” w Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. M. Skoryka zainaugurował tegoroczny Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” poświęcony pamięci ofiar Wielkiego Głodu i agresji rosyjskiej w Ukrainie. Adam Bala, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji imienia Ignacego Jana Paderewskiego zaznaczył, że to spotkanie ma zdecydowanie inny charakter niż poprzednie, ponieważ trwa w czasie wojny. – Jest to festiwal, który organizujemy w czasie kiedy na Kijów, chociażby dzisiaj w nocy, spadają bomby, na szczęście na Lwów nie spadły. Dlatego też ten koncert ma szczególny charakter – dodał.

W programie koncertu zabrzmiały utwory kompozytorów polskich i ukraińskich poświęcone pamięci ofiar Wielkiego Głodu oraz agresji rosyjskiej na Ukrainę m.in. „Sonata- Oczekiwanie” Jurija Laniuka, „Miasto Marii”, poświęcone Mariupolowi – Zoltana Almashiego czy „Metabola” Lubawy Sydorenko. Wraz z Akademicką Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Lwowa” zagrał gość specjalny, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, akordeonista. Polski muzyk uważa, że muzyka jest takim uniwersalnym medium, które potrafi przenosić góry, ale jest też uniwersalnym językiem, którym wszyscy potrafią się porozumiewać, bez względu na to, z jakiego są narodu. – Więc wydaje mi się, że to jest też nasza walka o to, nas artystów, żeby móc wspomagać Ukrainę w tej trudnej sytuacji – zaznaczył.

W drugim dniu festiwalu odbyły się warsztaty muzyczne „Razem z Paderewskim” dla młodych pianistów z Polski i Ukrainy w lwowskim Państwowym Liceum Muzycznym im. S. Kruszelnickiej. Warsztaty pianistyczne były prowadzone przez jurorów III Międzynarodowego konkursu instrumentalnego im. I.J. Paderewskiego Mariannę Humetską i Piotra Różańskiego. Do udziału w warsztatach zaproszono młodzież, uczestników i laureatów konkursu oraz utalentowanych młodych artystów.

fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

Wieczorem odbył się koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W sali Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Lwowskiej zabrzmiały kompozycje na fortepian, które znajdowały się w repertuarze Ignacego Jana Paderewskiego, wykonane przez młodych pianistów.

Poprzez festiwal jego organizatorzy chcą pokazać wyjątkowy charakter osobowości twórczej Ignacego Jana Paderewskiego i wartość jego muzycznego dziedzictwa, przywrócić jego muzyce właściwą rangę.

Dalsza część Festiwalu odbyła się w Winnicy w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym oraz w Szkole Muzycznej nr1. Na Międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polsko-ukraińskie więzi: historia, współczesna praktyka i perspektywy rozwoju” rozmawiano o artystycznych doświadczeniach Ukrainy i Polski w historycznych, narodowych i regionalnych wymiarach, o polsko – ukraińskiej interakcji w sztuce muzycznej: twórczości kompozytorskiej i wykonawstwie. Wspominano o odrodzeniu „zapomnianych” nazwisk polskich kompozytorów Podola.

Na zakończenie festiwalu w Chicago w Stanach Zjednoczonych odbędzie się koncert “Niepodległa” – z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Copernicus Center w Chicago. W programie koncertu zabrzmią legendarne Tańce z „Albumu Tatrzańskiego” I.J. Paderewskiego, pierwszego dzieła Paderewskiego, jako profesjonalnego twórcy, w którym kompozytor inspiruje się twórczością ludową Podhala. Kiedy kompozytor sam zaprezentował publicznie kilka tańców po raz pierwszy w Sali Dworca Tatrzańskiego przy Krupówkach w sierpniu 1883 r. to wykonanie wywołało brawurowe oklaski i bisy.

Organizatorzy: Polsko-Ukraińska Fundacja im. I.J. Paderewskiego.Polsko-Amerykańska Agenda Fundacji Kopernikowskiej, Lwowska Filharmonia Narodowa im. M. Skoryka.

Współorganizatorzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Kuria Metropolitalna Archidiecezji Lwowskiej, Państwowa Szkoła Muzyczna nr.1 w Winnicy, Lwowskie Państwowe Liceum Muzyczne im. S. Kruszelnickiej, Narodowa Akademia Muzyczna we Lwowie.

Patronaty honorowe: Arcybiskup M. Mokrzycki Metropolita Archidiecezji Lwowskiej, Konsulat Generalny RP we Lwowie i w Chicago.

Nowy Kurier Galicyjski i Kurier Galicyjski TV, objął wydarzenie patronatem medialnym.

…………………………………………………………………………

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk urodził się 6 listopada 1860 roku we wsi Kuryłówka na Podolu. Będąc znanym pianistą, koncertował po świecie, przyjeżdżał też kilka razy do Lwowa – w latach 1887 i 1889. Ignacy Paderewski napisał jedyną operę „Manru”, która została po raz pierwszy wystawiona 29 maja 1901 roku w Dreźnie, a polska premiera opery odbyła się kilka dni później, 8 czerwca 1901 r., właśnie we Lwowie, na scenie Teatru Wielkiego. W roli Manru wystąpił wówczas gościnnie słynny tenor Aleksander Bandrowski, a partię Ulany zaśpiewała lwowska artystka Helena Zboińska-Ruszkowska. Spektakl został wyreżyserowany przez Tadeusza Pawlikowskiego, ówczesnego dyrektora teatru. Podobnie jak w Dreźnie odniósł wielki sukces. W 1902 roku Ignacy Paderewski, po licznych wyjazdach z koncertami po całym świecie, znów przyjechał do Lwowa. Tym razem wystąpił z trzema recitalami w teatrze Skarbka i był wspaniale przyjęty przez publiczność lwowską.

W 1910 roku we Lwowie bardzo uroczyście obchodzono 100-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Ignacy Paderewski specjalnie na kilka dni przyjechał wtedy do Lwowa na I Zjazd Muzyków Polskich i Festiwal Muzyki Polskiej. We Lwowie została wówczas wykonana po raz pierwszy na ziemiach polskich jego Symfonia h-moll op. 24. Kolejny przyjazd kompozytora miał miejsce w 1912 roku, kiedy Ignacy Paderewski otrzymał tytuł honoris causa na Uniwersytecie Lwowskim. Natomiast Rada Miejska Lwowa uhonorowała wybitnego pianistę dyplomem Honorowego Obywatela Miasta Lwowa. Ignacy Paderewski był wielkim patriotą. W 1913 roku odbyło się kilka koncertów Mistrza, a większą część wynagrodzenia kompozytor przeznaczył na cele charytatywne.

Dalszą część życia Ignacy Paderewski poświęcił polityce oraz ruchowi niepodległościowemu. Od 16 stycznia 1919 roku był premierem II RP, pełniąc również funkcję ministra spraw zagranicznych. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku, pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w stanie Wirginia w USA. W 1992 r. trumnę z jego prochami sprowadzono do Polski. Spoczął w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X