X Ogólnoukraińska Konferencja absolwentów polskich programów stypendialnych we Lwowie

18 listopada w Hotelu „Dnister” we Lwowie zgromadzili się absolwenci polskich programów stypendialnych z całej Ukrainy. Obecnych na sali przywitał konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

– W tym roku odbywa się już X zjazd absolwentów polskich programów stypendialnych – powiedziała dla Kuriera Galicyjskiego radca do spraw współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Ukrainie Emilia Jasiuk. – Jest to inicjatywa Ambasady RP w Ukrainie, inicjatywa cykliczna, która po raz pierwszy została zorganizowana 10 lat temu, w roku im. Jerzego Giedroycia. W tym samym toku ruszyła inna cykliczna impreza – Konkurs im. Giedroycia, którego 10 edycja również odbędzie się w tym roku. Dzisiejsze wydarzenie jest dwudniowe, które ma za zadanie integrację środowiska ukraińskich absolwentów polskich programów stypendialnych i jego założeniem jest zaprezentowanie najlepszych dokonań ukraińskich absolwentów, którzy po powrocie z programów stypendialnych zrealizowali konkretne projekty w najróżniejszych dziedzinach. Często są to projekty współrealizowane z partnerami polskimi, bardzo ważne dla wzajemnych relacji, dla zacieśnienia kontaktów między społeczeństwami, dla zacieśnienia kontaktów między środowiskami w określonych specjalnościach.

Są to przede wszystkim ludzie, którzy znają bardzo dobrze język polski. Mamy do czynienia z tłumaczami języka polskiego na ukraiński. Mamy do czynienia z artystami, z muzykami, z malarzami, którzy rozwijali swój warsztat w oparciu między innymi o udział w Programie Gaude Polonia. Mamy do czynienia z politologami, którzy uczestniczyli w różnych programach Studium Europy Wschodniej, jak również są z nami obecni młodzi ludzie z Programu Banacha, którzy mogli za darmo studiować przez kolejne lata w Polsce, na polskich uczelniach, które sami wybrali. A to dlatego mogli studiować, że okazali się najlepsi.

– To jest zjazd ogólnoukraiński. Dotyczy absolwentów programów stypendialnych z całej Ukrainy. Zjazdy, które są organizowane przez Ambasadę RP, odbywają się w tych miejscach, gdzie może być największe skupisko naszych stypendystów. Więc organizujemy spotkania najczęściej we Lwowie, ale również w Kijowie, i w następnym roku prawdopodobnie odbędzie się kolejne spotkanie w Kijowie, ponieważ dwa ostatnie, to obecne i poprzednie, było we Lwowie – powiedziała Emilia Jasiuk.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_zjazd_absolwentow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X