100 tysięcy złotych dla Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach

Polska Grupa Zbrojeniowa ofiarowała 100 tys. złotych dla Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego.

Powstaje on z inicjatywy arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego na terenie Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach koło Lwowa i będzie przeznaczony dla samotnych i chorych starszych osób pochodzenia polskiego oraz księży emerytów. 14 listopada w pomieszczeniu tej placówki prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (PGZ) Arkadiusz Siwko przekazał wsparcie finansowe na ręce metropolity lwowskiego.

– Jestem bardzo wdzięczny Opatrzności Bożej, że w Roku Miłosierdzia Bożego udało nam się ukończyć ten Dom Miłosierdzia, można tak powiedzieć – pięknej starości tutaj, w naszym ośrodku duszpasterskim w Brzuchowicach – dziękował arcybiskup Mokrzycki. – Z tą myślą chodziłem od samego początku mojej posługi w archidiecezji lwowskiej, gdyż Kościół zawsze powinien kierować się tymi dwoma przekazaniami Chrystusa, który nam polecił, a w sposób szczególny duszpasterzom, kapłanom, żeby przepowiadać Słowo Boże, a także obdarzać drugiego człowieka miłością. Jezus powiedział: cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich najmniejszych – mnieście uczynili.

Metropolita lwowski przypomniał, że naszej troski, dobrego słowa, miłości potrzebują w sposób szczególny osoby starsze, samotne i chore. – Dzięki życzliwości wielu ludzi to dzieło udało się nam zrealizować – powiedział.

Dom Miłosierdzia jest wotum wdzięczności Kościoła katolickiego za 25 lat wolności i odtworzenie struktur kościelnych na Ukrainie. 10 września br. placówkę im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego poświęcił były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i józefitka s. Justyniana oprowadzili dobroczyńców i dziennikarzy po wyremontowanych pomieszczeniach Domu Miłosierdzia, gdzie już została wzięta pod opiekę ciężko chora samotna lwowianka.

Metropolita lwowski powiedział, że dofinansowanie przekazane przez Polską Grupę Zbrojeniową pozwoli zakupić meble, sprzęt medyczno-rehabilitacyjny i gospodarczy oraz inne wyposażenie. Arcybiskup Mokrzycki złożył podziękowanie także obecnej wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, która jako pierwsza zareagowała na potrzeby najbardziej potrzebujących pomocy Polaków w archidiecezji lwowskiej i Domu Miłosierdzia. Arcybiskup zapewnił darczyńców z Polski, że podopieczni będą okazywać swoją wdzięczność poprzez modlitwę oraz ofiarowanie swojego cierpienia w intencji ich codziennego życia i działalności.

– Odpowiadając na prośbę pani marszałek Senatu RP Marii Koc postanowiliśmy, jako jeden z ważnych i kluczowych elementów polskiego przemysłu, wspomóc naszych rodaków, przyjaciół i braci na Ukrainie, we Lwowie, żeby ta piękna społeczność mogła żyć w godnych warunkach, pamiętając o swoich polskich korzeniach, zachowując swoją wiarę. Ten gest jest gestem miłości, ale jestem głęboko przekonany, że ta właśnie miłość do drugiego człowieka, do Polski będzie stałym elementem tego domu. Nie mam do tego co najmniejszej wątpliwości. Jestem też przekonany, że to jest początek naszej współpracy – zaznaczył Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

Zdaniem wicemarszałka Senatu RP Marii Koc postawa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej to piękny wzór dla dyrektorów innych firm. – Wszyscy jesteśmy jedną wielką wspólnotą. Musimy wspierać tę wspólnotę w Polsce i poza granicami tam, gdzie Polacy są, a zwłaszcza na Wschodzie, gdyż oni przecież z Polski nigdy nie wyjeżdżali. To tylko granice się przesunęły. I wtedy, kiedy takiej pomocy potrzebują, to powinni na nas liczyć – zaznaczyła Maria Koc.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_dom_milosierdzia{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X