X Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

X Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”

W ramach tegorocznego jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” odbyły się dwa wydarzenia: koncert „Niepodległa” z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inauguracja Roztoczańskiej Akademii Chóralnej. Ze względu na pandemię oba wydarzenia odbyły się w terminie późniejszym niż były przewidywane i przy ograniczonej liczbie osób. Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” organizowany przez Polsko-Ukraińską Fundację Ignacego Jana Paderewskiego odbywa się we Lwowie od 2012 roku. Jest to wydarzenie, które łączy artystów z Ukrainy i z Polski.

W koncercie „Niepodległa” wzięły udział: Maria Koc, senator, wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. W Filharmonii Lwowskiej wystąpili: lwowski Kameralny Chór Gloria oraz kwartet wokalny zespołu „Śląsk”. Pieśnie patriotyczne i legionowe wykonali Izabela Wojtasik, Anna Olszowska, Dariusz Żaczek oraz solista Opery Śląskiej Maciej Komandera. Przy fortepianie zasiedli Krzysztof Anczyk, a także znakomita lwowska pianistka Marianna Humetska. Dariusz Żaczek, solista zespołu „Śląsk” nie ukrywał swojej radości z wizyty we Lwowie, podkreślił, że dla wszystkich artystów, którzy z nim przyjechali, ten przyjazd na Ukrainę jest wielkim przeżyciem. Szczególnie do Lwowa, bo „są to miejsca bardzo bliskie sercu Polaków i czujemy się dumni stojąc tutaj na deskach filharmonii lwowskiej” – dodał.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

W ramach Festiwalu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. W Rawie Ruskiej zainaugurowano Roztoczańską Akademię Chóralną. W dawnym barokowym kościele przyklasztornym św. Michała Archanioła wystąpił kameralny chór „Gloria” ze Lwowa. Bogurodzica i Totus Tuus – utwory, które zapoczątkowały koncert, wprowadziły słuchających w niezwykły klimat.

Świątynię zaprojektował czołowy włoski architekt doby późnego baroku w Polsce Paolo Antonio Fontana, architekt nadworny rodu Sanguszków. Był autorem projektów wielu kościołów, zespołów klasztornych na Lubelszczyźnie i Wołyniu.

Kościół był doprowadzony w czasach komunistycznych do ruiny. W ostatnich latach trwają w tym obiekcie sakralnym prace remontowo-konserwatorskie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Miejsce to przy zachowaniu funkcji sakralnych będzie również siedzibą Roztoczańskiej Akademii Chóralnej dzięki porozumieniu pomiędzy Kurią Metropolitalną Archidiecezji Lwowskiej, Stowarzyszeniem Samorządów Euroregion Roztocze – z polskiej i ukraińskiej strony – a Polsko-Ukraińską Fundacją imienia Ignacego Jana Paderewskiego. – Dzięki wsparciu samorządów od Lublina do Lwowa i szerokiego grona wybitnych artystów współpracujących z nami od wielu lat wierzymy w sukces naszej nowej inicjatywy. 30 listopada 2021 po raz pierwszy od dziesięcioleci kościół św. Michała Archanioła w Rawie Ruskiej ożył. Pojawiło się w nim grono zacnych osób, które mogło na własne uszy i oczy przekonać się jak fantastyczna jest akustyka w tym kościele – powiedział Adam Bala, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Gośćmi koncertu byli szefowie samorządów od Lublina do Lwowa, członkowie Euroregionu Roztocze. Obecna była senator, wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Maria Koc, która dzieląc się swoimi wrażeniami powiedziała: „Cieszę się bardzo, że mogłam uczestniczyć w tym koncercie chóralnym, krótkim, bo warunki są tutaj trudne, ale przepięknie wybrzmiały pieśni sakralne. Kościół wymaga remontu. Ale myślę, że ta inicjatywa powołania tutaj Roztoczańskiej Akademii Chóralnej spowoduje, że ten kościół odzyska swoje piękno i blask i będzie nie tylko budynkiem sakralnym, ale też miejscem spotkań transgranicznych”.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Burmistrz Rawy Ruskiej Iwan Iwanusa zaznaczył, że będzie to centrum kulturalne, które jest bardzo potrzebne w tej małej przygranicznej miejscowości. I to jest bardzo dobry przykład efektywnego wykorzystania kosztów Unii Europejskiej, Polski dla wspólnego dobrobytu i dla współpracy transgranicznej. Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, podkreślił, że Euroregion Roztocze właśnie powstał po to, żeby m.in. tworzyć różnego rodzaju okoliczności kontaktów Polski i Ukrainy, ale też okazji do kultywowania tradycji ziemi roztoczańskiej. Na inauguracji obecni byli szefowie samorządów od Lublina do Lwowa, członkowie Euroregionu Roztocze, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, a także wicemarszałek Michał Mulawa.

Po podpisaniu aktu założycielskiego Roztoczańskiej Akademii Chóralnej z siedzibą w Rawie Ruskiej w pałacu arcybiskupów lwowskich, z dotrzymaniem ograniczeń, spowodowanych pandemią koronawirusa, wystąpili soliści ze Śląska Maciej Komandera i Dariusz Żaczek oraz lwowska pianistka Marianna Humetska. Wyjątkowe emocje wzbudziła u widzów gra na fortepianie i saksofonie uczniów szkoły muzycznej – niewidomej Wiry Semkiw oraz Artema Maskowa. Udział uzdolnionej młodzieży w takich projektach napawa optymizmem. Następstwem powołania Akademii Chóralnej będzie Międzynarodowy Konkurs Muzyki Chóralnej.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X