X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Art Jazz Cooperation 2017” Rodeo D UA J (fot. Krzysztof Sawicki)

X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Art Jazz Cooperation 2017”

W dniach 25–27 sierpnia br. w Łucku i w Równem – pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku – odbył się X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Art Jazz Cooperation 2017”.

Tradycyjnie głównymi organizatorami festiwalu byli wołyńska Organizacja Społeczna „Pryncyp”, Łucki Klub Jazzowy (www.jazzclublutsk.org.ua), Rówieński Klub Jazzowy „Jam” (www.artjazz.info), z pomocą Stowarzyszenia Lekarzy Pochodzenia Polskiego na Wołyniu. Festiwal tradycyjnie odbył się na XIV-wiecznym zamku łuckim – symbolicznym miejscu dla tego miasta, gdyż właśnie tutaj w XV wieku odbył się zjazd europejskich monarchów.

Tegoroczny program jazzowy w Łucku zaprezentował gościom festiwalu niepowtarzalną dawkę dobrej muzyki w wykonaniu ponad 80 muzyków z ośmiu krajów świata. I tak dla przykładu – gorące rytmy w wykonaniu pierwszej ukraińskiej orkiestry salsa – „Dislocados”, bluesowe emocje zaprezentowali muzycy z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych – Maks Tawryczewskyj i Keith Dunn, folk-jazzowe kompozycje zaśpiewała Katya Chilli, po raz pierwszy na Ukrainie pojawił się blues country w wykonaniu niemiecko-japońsko-ukraińskiego zespołu „RodeoFM”. Niewątpliwie wszystkich porwał do tańca polski zespół „The Lions”, który udowodnił, że można grać muzykę reggae w aranżacji jazzowej lub – jak kto woli – jazz w stylu reggae.

W ramach festiwalu zorganizowano wystawę fotograficzną z poprzednich festiwali w galerii Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy, a na terytorium zamku ciekawe kulturalne atrakcje, malarskie i garncarskie warsztaty artystyczne oraz dużo innych ciekawych niespodzianek.

Festiwal odbył się dzięki wsparciu takich firm, jak Powszechny Zakład Ubezpieczeń „PZU Ukraina”, Ukraiński Bank Komercyjny „Kredobank”, „Modern-Expo Group”, „Kromberg & Schubert”, Komfortowe Miasto „Harmonia” czy „Brylantowy Dom”, oraz Departamentu Kultury Wołyńskiej Państwowej Administracji Obwodowej, Departamentu Kultury Łuckiej Rady Miejskiej i Wołyńskiej Filharmonii Obwodowej.

W Równem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Art Jazz Cooperation 2017” odbył się po raz dziesiąty, co potwierdziło, że ten festiwal pozostaje najlepszym wydarzeniem kulturalnym w mieście. Równe tradycyjnie gościnnie witało miłośników jazzu i muzyków z Ukrainy, Polski, Kanady, USA.

Keith Dunn USA UA (fot. Krzysztof Sawicki)

Na swoje dziesiąte urodziny festiwal zaprezentował szereg interesujących imprez, wywołujących burzę emocji, pozostających w pamięci na długie lata: Amerykański blues w wykonaniu światowej sławy muzyka z Bostonu – Keith Dunna, oraz ukraińskiego wykonawcy bluesa – Maksa Tawryczewskiego. Musical w interpretacji orkiestry symfonicznej „BREVIS” oraz ukraińsko-izraelskiego pianisty – Mike Kaufman-Portnikowa. – Klasyczny jazz prezentowany przez muzyków z Polski, Kanady, Gruzji, Włoch, Ukrainy – duet Katiko Purceladze i Pawła Ignatiewa, a także „Evgeniy Pugachov European Quartet feat. Taras Bakowski”. Rytmy reggae z Jamajki oraz improwizacja jazzowa polskiego zespołu „The Lions”. Rytmy latynoamerykańskie oraz energia karaibsko-afrykańska salsa-orkiestry „Dislocados”. Dla wszystkich miłośników folk-jazzu muzyka o wysokiej jakości grupy „ShokolaD” – wspólny występ ulubionego zespołu z wokalistką Bria Blessing. Motywy folkowe z elementami alternatywnej muzyki elektronicznej i jazzu europejskiego, a także rytualne śpiewy Tybetu i dźwięki przyrody zaprezentowała Katya Chilly Group.

Tradycyjnie koncerty „Art Jazz Cooperation 2017” odbywały się w Teatrze Dramatycznym oraz na Lebedynce pod gołym niebem w ramach Dnia Miasta. Festiwal odwiedziło 3000 osób.

źródło: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku
Tekst ukazał się w nr 16 (284) 31 sierpnia – 11 września 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X