Wzrasta kult bł. Jakuba Strzemię

Wzrasta kult bł. Jakuba Strzemię

Modlitwa o ofiary konfliktów zbrojnych w Syrii i przywrócenie pokoju oraz bezpieczeństwo narodów ogarniętych bratobójczymi walkami rozpoczęła procesję z relikwiami patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię.

7 września procesję ulicami Lwowa, z sanktuarium św. Antoniego z Padwy do katedry łacińskiej p.w. Wniebowzięcia NMP, poprowadził arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

W 2010 roku z okazji 220. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię (1340–1409), franciszkanina i arcybiskupa halicko-lwowskiego, obecny metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki wprowadził we Lwowie tradycję procesji z relikwiami patrona na wzór procesji krakowskich z relikwiami św. Stanisława. W tym roku do procesji przyłączyli się uczestnicy XII Archidiecezjalnego Dnia Młodzieży.

Medal bł. Jakuba Strzemię (Fot. Konstanty Czawaga)

Razem z katolikami modlili się też przedstawiciele duchowieństwa greckokatolickiego i prawosławnego. Wśród gości byli przedstawiciele konsulatu RP we Lwowie i lokalnych władz. Po zakończeniu liturgii arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki wręczył grupie wiernych medal bł. Jakuba Strzemię, który jest najwyższym odznaczeniem archidiecezji lwowskiej.

Procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię towarzyszyła orkiestra dęta z Jaworzyny z diecezji tarnowskiej, a uroczystą liturgię uświetnił swoim śpiewem chór „Canticum Canticorum” z Libiąża.

– Świętujemy w dniu beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię, ponieważ jego święto przypada w listopadzie – opowiada Kurierowi abp Mieczysław Mokrzycki. – We wrześniu gromadzą się wszyscy – kapłani, siostry zakonne i wierni naszej metropolii. Przyjeżdżają do katedry lwowskiej, gdzie spoczywają jego święte relikwie w trumience, którą ofiarował św. Józef Bilczewski w 500. rocznicę śmierci bł. Jakuba”. Zdaniem lwowskiego metropolity kult bł. Jakuba Strzemię coraz bardziej wzrasta. – Coraz więcej wiernych jest zachwyconych jego postacią, jego duchowością – mówił hierarcha. – Jest on świętym, błogosławionym, który pozostał w pamięci wiernych jako ten, który wyprasza wiele łask potrzebnych, zwłaszcza uzdrowień. Jest wzorem także dla nas, kapłanów, bo był pasterzem naszej archidiecezji. Zwłaszcza w Roku Wiary jest wzorem jak wychodzić do ludzi, jak głosić dobrą nowinę, iść do wszystkich, otwierać serca i drzwi nie tylko kościołów, ale i domów, zakładów pracy. I dlatego będziemy starali się iść jego śladami, by jak najwięcej ludzi pociągnąć do Chrystusa – zaznaczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP (Fot. Konstanty Czawaga)

Arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski mówił o tym, że uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię wpisują się w obchody Roku Wiary. – Trudno nie cieszyć się żywotnością wiary chrześcijańskiej na tych terenach, w tym mieście, nie cieszyć się zwłaszcza żywotnością Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, który tu ma tak wspaniałe tradycje i którego działalność łączy się w sposób niezwykle ścisły z historią Polski. Trudno tego jakoś nie wiązać, tego nie przypominać i tym nie żyć – podsumował.

Wieczorem tego dnia obaj hierarchowie spotkali się na terenie Lwowskiego seminarium duchownego w Brzuchowicach z uczestnikami XII Archidiecezjalnego Dnia Młodzieży.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X