Święto filmu polskiego we Lwowie

Święto filmu polskiego we Lwowie

Kiedy jesienią 2011 roku wraz z grupą przyjaciół rozpoczynaliśmy przygotowania do organizacji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 2012, mieliśmy nadzieję, że wydarzenie to zostanie dostrzeżone na tle wielu innych projektów kulturalnych organizowanych we Lwowie od lat, choć nie marzyliśmy nawet, że zaoferujemy lwowianom największe od 1939 roku święto kina polskiego.

Ubiegłoroczny Przegląd okazał się bowiem dużym sukcesem, wzbudzając – co cieszy mnie najbardziej – ogromne zainteresowanie lwowskiej publiczności a także, co nie mniej ważne, przychylne i życzliwe opinie dziennikarzy i miłośników kina. 31 filmów i kilkanaście wydarzeń towarzyszących, które weszły do programu 1. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”, wpłynęło także niewątpliwie na widoczny wzrost zainteresowania współczesną polską kinematografią wśród widzów ukraińskich, nie rozpieszczanych na co dzień nadmiarem kontaktu z kulturą polską, w tym najnowszą produkcją filmową znad Wisły.

Konferencja prasowa w KG RP we Lwowie poświęcona PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013 (Fot. Julia Łokietko)Przystępując do organizacji 2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” zdawaliśmy sobie sprawę z oczekiwań, jakie może mieć blisko 8.000 widzów, którzy w ciągu dziesięciu wrześniowych dni 2012 roku odwiedzili lwowskie kina. Wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko, by ich nie zawieść i zaoferować im równie dobry – a może i ciekawszy – repertuar filmowy. Wybierając do Przeglądu filmy takie jak „Mój rower”, „Obława”, „Miłość”, „Syberiada polska”, „80 milionów”, „Układ zamknięty” i kilkanaście innych produkcji wiedziałem, że dokonuję trafnego, dobrego wyboru spośród z roku na rok coraz bogatszej oferty polskiej kinematografii. Mam nadzieję, że tegoroczny program – filmowy i nie tylko – przyciągnie do kin oraz całej przestrzeni artystycznej 2. PNFP nowych entuzjastów polskiej sztuki filmowej.

Zapraszam wszystkich Czytelników „Kuriera Galicyjskiego” do obejrzenia filmów prezentowanych w ramach 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w „Kinopałacu” (ul. Teatralna 22) oraz kinie „Kopernik” (ul. Kopernika 9). Równie gorąco zachęcam Państwa do skorzystania z różnorodnej oferty wydarzeń towarzyszących, wśród których znalazły się spotkania z aktorami i reżyserami, filmowe pokazy specjalne, koncerty, gra terenowa, wystawy, prezentacja książki, wykłady akademickie i spotkania z ekspertami. Gośćmi specjalnymi Przeglądu będą m.in. Janusz Zaorski, Adam Woronowicz, Kazimierz Kaczor, Janusz Majewski i Krzysztof Lang oraz występujący w „Syberiadzie polskiej” ukraińscy aktorzy Andrij Żurba oraz Walerija Guljajewa.

Wśród wydarzeń towarzyszących na szczególną uwagę zasługuje blok edukacyjny „Lekcja historii w kinie” adresowany głównie do polskiej młodzieży szkolnej i akademickiej, choć mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym przybliżymy historię Polski również młodzieży ukraińskiej z kilku wybranych szkół wyższych ze Lwowa.

Jednym z głównych założeń, które stawialiśmy sobie tworząc zręby Przeglądu jest popularyzacja kultury polskiej oraz umożliwienie skorzystania z oferty kinowej możliwie szerokiej grupie widzów, stąd, podobnie jak w roku ubiegłym bilety do kin kosztować będą zaledwie 10 hrywien. Cena biletu na blok 3 filmów prezentowanych w ramach „Nocy w kinie” to tylko 25 hrywien. Życzę wszystkim Czytelnikom „Kuriera” i miłośnikom kina wielu niezapomnianych, pozytywnych wrażeń a przede wszystkim udanego odpoczynku podczas 2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 4-13 października 2013.

Współautor i koordynator PNFP konsul RP we Lwowie Jacek Żur

 

Obejrzyj wideo:

Konferencja prasowa w KG RP we Lwowie poświęcona PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013

 

Święto filmu polskiego we Lwowie

 

Czytaj też:

2. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 2013


Otwarcie 2. Przeglądu Najnowszych Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X