2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013

2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013

4–13 października w ramach 2. PNFP, oprócz prezentacji współczesnych polskich filmów, odbędzie się seria wydarzeń towarzyszących, m.in.: spotkania z aktorami i reżyserami, filmowe pokazy specjalne, koncerty, gra terenowa, wystawy, prezentacja książki, wykłady akademickie i spotkania z ekspertami. Na szczególną uwagę zasługuje blok edukacyjny „Lekcja historii w kinie”.

Pokazy filmów odbędą się w „Kinopałacu” (ul. Teatralna 22) oraz kinie „Kopernik” (ul. Kopernika 9).

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, bilety do kin kosztować będą 10 hrywien. Cena biletu na blok 3 filmów prezentowanych w ramach „Nocy w kinie” – 25 hrywien. Szczegółowy program na stronie Przeglądu: www.filmlwow.eu oraz na Facebooku: Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

Filmy fabularne
80 Milionów
(2011) reż.: Waldemar Krzystek
Wydarzenia, o których opowiada film rozegrały się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wtedy za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy podejmuje próbę wypłaty z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Rozpoczyna się wyścig z czasem…

Baby Blues
(2013) reż.: Katarzyna Rosłaniec
„Bejbi blues” to wnikliwy portret pokolenia młodych Polaków generacji facebooka, smsów, chatów i blogów internetowych. Film przedstawia historię 17-latki Natalii, która zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba, dla którego sprawą honoru jest zadbanie o syna. Rozpoczynają się codzienne zmagania dwójki nastolatków w trudnym fachu rodzicielskim.

Bitwa pod Wiedniem
(2012) reż.: Renzo Martinelli
11 września 1683 r. tysiące żołnierzy toczy walkę pod murami Wiednia w jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy, która walczy o utrzymanie swoich ziem. Wielki Wezyr Imperium Osmańskiego – Kara Mustafa przewodzi w bitwie o unicestwienie Chrześcijaństwa i zdobycie terytorium. Jednak narody europejskie zjednoczyły się przeciwko najeźdźcy w obronie swojej tożsamości. Wspierani duchowo przez wysłannika Bożego Marco D’Aviano oraz Jana III Sobieskiego z jego husarską armią, bohatersko stawiają czoła wrogowi.

 

Chrzest
(2010) reż.: Marcin Wrona
Michał wraz z piękną żoną Magdą i nowonarodzonym synkiem, wiedzie z pozoru idealne życie. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka – przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka. Okazuje się, że wspólna przeszłość przyjaciół kryje niebezpieczną tajemnicę. Zbliża się dzień chrztu, w którym Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nie zapomni nigdy.

Drogówka
(2012) reż.: Wojciech Smarzowski
Mały, zamknięty świat „Drogówki” z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z pracowników. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.

Dzień Kobiet
(2012) reż.: Maria Sadowska
Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka.

Erratum
(2010) reż.: Marek Lechki
Michał odwiedza swoje rodzinne miasto, żeby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone ze Stanów auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót i Michał pozostaje kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś tak bardzo chciał uciec. Czy zdoła rozliczyć się z przeszłością?

Imagine
(2012) reż.: Andrzej Jakimowski
Niewidomy Ian, nowy instruktor w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów. Jego metody, choć skuteczne, okazują się zbyt dużym wyzwaniem. Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. Uczy niewidomych jak postrzegać przestrzeń. Jak będzie wyglądał ich wyobrażony świat…?

Jesteś Bogiem
(2012) reż.: Leszek Dawid
Akcja koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny „Jesteś Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat. Film pokazuje kulisy powstania zespołu „Paktofonika” i dramatyczne losy zwykłych kumpli z osiedla, których połączyła miłość do muzyki, wolności i niezależności… za wszelką cenę.

Jutro będzie lepiej
(2011) reż.: Dorota Kędzierzawska
Historia trójki bezdomnych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast. Pewnego dnia postanawiają wyrwać się ze swojego niebytu i zacząć żyć lepszym życiem. Chcą przejść przez zieloną granicę do Polski, aby znaleźć wszystko to, czego do tej pory nie mieli – dom, przyjaciół, szczęście…

Miłość
(2012) reż.: Sławomir Fabicki
Historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie…

Mój rower
(2012) reż.: Piotr Trzaskalski
Film jest nietypowym przewodnikiem po męskim świecie. Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?

Obława
(2012) reż.: Marcin Krzyształowicz
Akcja „Obławy” rozgrywa się podczas II wojny światowej. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością. „Obława” to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi, o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności.

Piąta pora roku
(2012) reż.: Jerzy Domaradzki
Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich również doświadczenie życiowe. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice. To portret Polski po 20 latach demokracji, który ma skłaniać widzów do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy „wczoraj”, a w jakim będziemy żyć „jutro”.

Syberiada polska
(2013) reż.: Janusz Zaorski
Poruszająca opowieść o sile ludzkiego ducha, jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach. Rodzina Dolinów – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja…

Układ zamknięty
(2013) reż.: Ryszard Bugajski
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Inspiracją dla scenarzystów filmu była prawdziwa historia trzech krakowskich biznesmenów.

Yuma
(2012) reż.: Piotr Mularuk
Tytułowa Yuma to przygraniczne kradzieże, bardzo popularne na początku ustrojowej transformacji. Na „jumaniu” można było się trochę dorobić, przemycając papierosy, adidasy, lodówki, perfumy czy kuchenki mikrofalowe. Niestety, wszystko się zmieni, kiedy w sprawę wda się rosyjska mafia pod przywództwem Opata. Zabawa zmienia się w niebezpieczną grę, która może doprowadzić do katastrofy.

Miłość na wybiegu
(2009) reż.: Krzysztof Lang
Młoda dziewczyna, Julia, odnosi sukces jako modelka i zakochuje się w fotografie. Cyniczny i nastawiony tylko na sukces Kacper zrobi wszystko, by zdjęcia z nową dziewczyną wypadły jak najlepiej. To właśnie w nim Julka znajdzie sojusznika i przyjaciela, próbując się odnaleźć w drapieżnym świecie show-biznesu. Znajomość fotografa i młodziutkiej modelki przeradza się w głębsze uczucie.

Ile waży koń trojański
(2008) reż.: Juliusz Machulski
Sylwester 1999 roku. Zosia Albrecht-Radecka jest szczęśliwą żoną i matką. Jej drugie małżeństwo z Kubą jest bardzo udane. Córka Zosi, 12-letnia Florentyna uwielbia swojego ojczyma. Wydaje się, że już lepiej być nie może. Zosia ma jednak pretensję do losu, że nie poznała Kuby 13 lat wcześniej. A gdyby tak udało się… cofnąć czas? Przecież marzenia czasem się spełniają…

Filmy dokumentalne
Eksmisja
(2012) reż.: Filip Antoni Malinowski
Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy ani na zakup nowego lokum. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia.

Sen jest życiem. Portret Janusza Majewskiego reżyseria i… nie tylko
(2013) reż.: Stefan Szlachtycz
Dokument poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego reżysera, dramatopisarza, scenarzysty i pedagoga – Janusza Majewskiego. Mało kto wie, że tworzył także pod pseudonimem Patrick G. Clark. Kim jest? Co go inspiruje? Czym jest dla niego ukochany Lwów? Film odsłoni portret Majewskiego, jego osiągnięcia reżyserskie i… nie tylko.

Zejść na ziemię
(2012) reż.: Michał Nekanda-Trepka
Film niezwykły, opowiadający o dramacie powstania warszawskiego również z perspektywy żołnierzy niemieckich. Znajdziemy w nim szokujące wspomnienia tych tragicznych 63 dni – relacje powstańców i cywili ale także żołnierzy Wehrmachtu, którzy w 1944 r. jako młodzi chłopcy zostali wysłani do Warszawy. Ciekawym uzupełnieniem filmu są materiały archiwalne, w tym niemieckie zdjęcia lotnicze odnalezione po wojnie w Waszyngtonie.

Życie pisane podróżą
(2012) reż.: Sławomir Malinowski
Historia życia jednego z największych polskich podróżników i pisarzy – Arkadego Fiedlera. Film przypomina książki Arkadego Fiedlera, jego wojenne losy, pokazuje pracownię i miejsce w Rogalinie, w którym zrobił pierwszy krok ku wielkiej przygodzie, ze wspaniałymi, wiekowymi dębami. To tam ojciec uczył go dostrzegać to, obok czego inni przechodzą obojętnie.

Film dokumentalny fabularyzowany
Baczyński (2013) reż.: Kordian Piwowarski
Film zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna.

Animowany 3D
Warszawa 1935 r. (2013) reż.: Tomasz Gomoła
Film przedstawia nam Warszawę, jakiej nie znamy. Pierwszy raz po 66 latach, w całym architektonicznym przepychu przedwojennej metropolii. Zobaczymy miasto, którym przed wojną zachwycała się cała Europa, określając je mianem Paryża Północy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X