Transgraniczny konkurs dla szkół

Transgraniczny konkurs dla szkół

19–21 września we Lwowie spotkały się grupy dzieci i młodzieży z 17 szkół z obszaru wsparcia programu, aby uczestniczyć w turnieju finałowym konkursu „Kreatywność nie zna granic”. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Celem inicjatywy była integracja edukacyjna i kulturalna dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy w ramach „dnia europejskiej współpracy” – święta współpracy terytorialnej.

W finale wzięły udział szkoły, które w ramach danego województwa lub obwodu uzyskały największą liczbę punktów za wykonanie 5 wstępnych zadań konkursowych.

Najwyżej punktowane były pomysły na gry i zabawy dla mieszanych, transgranicznych zespołów. Tym samym dzieci stały się współreżyserami finałowego spotkania, a ich wspólny projekt zostanie sfinansowany przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007–2013.

Nauczyciele (Fot. Andrzej Słodki)W spotkaniu finałowym wzięło udział pięć następujących szkół z Polski: Publiczne Gimnazjum nr 1 z Grajewa (woj. podlaskie), SP nr 10 z Ostrołęki (woj. mazowieckie), Gimnazjum w Bukowej oraz I LO z Lublina (ten sam wynik punktowy z woj. lubelskiego), Gimnazjum nr 10 z Rzeszowa (woj. podkarpackie). Dzieci musiały współpracować ze sobą w nowych, transgranicznych zespołach, aby odnaleźć 12 stacji w terenie i wykonać czekające na nich zadania.

Finałowy turniej polegał nie tylko na sprawdzeniu wiedzy i sprawności fizycznej, ale przede wszystkim był testem kreatywności. Dzieci musiały odnaleźć sposób na porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku, aby efektywnie wykonać wszystkie zadania grupowe. Udział w finale był dla uczniów doskonałą okazją, aby poznać lepiej swoich rówieśników zza wschodniej granicy i nawiązać nowe znajomości. Spotkanie uatrakcyjniła m.in. nauka tańców wschodniosłowiańskich. Więcej informacji o konkursie na: www.pl-by-ua.eu/create

Dzień Europejskiej Współpracy przypada w dniu 21 września. Z tej okazji w całej Europie odbyło się ponad 140 wydarzeń integrujących mieszkańców z regionów przygranicznych. Więcej informacji o kampanii na: www.ecday.eu

Andrzej Słodki

Obejrzyj wideo:

European Cooperation Day PL-BY-UA event

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X