Wystawa „Wyspiański” w Krakowie Malarska wersja projektu witraża do katedry lwowskiej (fot. mnk.pl)

Wystawa „Wyspiański” w Krakowie

28 listopada br. w Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta wystawa dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907) – wybitnego polskiego malarza, poety, dramatopisarza, grafika, ale także projektanta mebli.

Ekspozycja ma na celu upamiętnienie 110. rocznicy śmierci autora dramatu „Wesele”. Na wystawie zgromadzono około 500 prac Wyspiańskiego: autoportrety, portrety rodziny oraz znajomych, pejzaże Krakowa w formie rysunków i obrazów olejnych, projekty witraży, a także kostiumy i dekoracje do sztuk teatralnych, wystrój krakowskiego mieszkania rodziny Żeleńskich i wiele innych, nie mniej ważnych rzeczy.

Ciekawym elementem ekspozycji są niezrealizowane projekty witraży do katedry lwowskiej i na Wawelu: „Polonia”, „Śluby Jana Kazimierza”, „Kazimierz Wielki”, „Święty Stanisław”, „Wanda”, „Henryk Pobożny”. Witraż „Polonia”, który miał zdobić katedrę we Lwowie, przestawia mdlejącą kobietę, symbolizującą Polskę, na którą spadło wiele nieszczęść. Postać ubrana jest w żałobną suknię i purpurowy płaszcz, a w ręku trzyma Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Kobietę podtrzymują otaczające ją osoby: dziewczynka, chłopak, mnich oraz płaczące kobiety. Dwaj inni chłopcy wznoszą ręce ku niebu, prosząc o ratunek. Scena ukazuje grozę i niebezpieczeństwo.

Interesujące też są zrealizowane projekty witraży dla kościoła Franciszkanów w grodzie Kraka. Na wystawie możemy zobaczyć portret, który przedstawia Wyspiańskiego i jego żonę. Warte uwagi są także takie obrazy, jak: „Poranek nad Wawelem”, „Macierzyństwo”, „Widok na Kopiec Kościuszki”, „Wieże kościoła Mariackiego w Krakowie”, „Dziewczynka z wazonem i kwiatami” i in.

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2018 roku.

Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X