„Dębniacy” zagrali w Stanisławowie

16 grudnia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się koncert kapeli ludowej „Dębniacy” z Dębna (województwo zachodniopomorskie), która zagrała utwory polskiego folkloru oraz kolędy. Następnego dnia kapela również wystąpiła w kościele pw. Chrystusa Króla.

Zespół składa się w większości z nauczycieli, emerytów, i jak zaznaczył kierownik kapeli – „ludzi, którzy kochają folklor”. W składzie są dwie solistki oraz skrzypce, akordeon, dwie trąbki, klarnet, kontrabas i bęben.

{youtube}Dco5WNi942I{/youtube}

Członkowie kapeli od dawna chcieli przyjechać do Stanisławowa, bo po wojnie 64% mieszkańców Dębna pochodziło z tych stron.

– Od dawna chciałem odwiedzić te strony, bo mam tutaj swoje korzenie. Nie udało się w zeszłym roku. Ale teraz się udało i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mogliśmy się spotkać z miejscowymi Polakami. A ja mogłem być na ziemi, gdzie się urodził mój ojciec i jest pochowany mój dziadek – powiedział Edmund Zioła, kierownik kapeli „Dębniacy”.

Licznie zgromadzona publiczność ze Stanisławowa mile przyjęła rodaków z Polski. „Bardzo serdeczni ludzie, którzy uśmiechali się, klaskali, bawili się z nami. Powiem szczerze, że nie wszędzie w Polsce mamy takich aktywnych odbiorców, którzy biorą udział z nami” – dodał Edmund Zioła.

Na zakończenie członkowie zespołu złożyli Stanisławowiakom życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. „Życzymy, aby Polacy tutaj się dobrze czuli. Żeby te tradycje, które tutaj istniały były nadal kultywowane” – podsumował kierownik kapeli „Dębniacy”.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/9_koncert_debniacy_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X