Pierwsze tournée grupy teatralnej „Stryjanie”

Chcemy się dziś podzielić bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego Towarzystwa z czytelnikami Kuriera Galicyjskiego, który jak wiadomo jest czytany w Stryju i innych miastach nie tylko Ukrainy, ale i Polski i innych państw.

W dniach 17–19 listopada grupa teatralna „Stryjanie” przy TKPZL w Stryju odbyła swoje pierwsze teatralne tournée po Opolszczyźnie. Towarzyszyła mu wystawa pt. „Wolna i Niepodległa” poświęcona Dniu Niepodległości Polski.

Na takie tournée otrzymaliśmy zaproszenie od naszego dawnego partnera Stowarzyszenie Wspólnota Polska w Opolu, którego członkowie 5 listopada 2016 r. uczestniczyli w uroczystościach związanych z 25-leciem naszej organizacji. Właśnie do tej ważnej daty nasi członkowie oraz młodzież zrzeszona przy Towarzystwie przygotowała występ poświęcony Dniu Niepodległości Polski. Występ ten bardzo wzruszył i spodobał się członkom Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Opolu i jego prezes Halinie Nabrdalik, która oznajmiła, że na przyszły rok zaprasza naszą ekipę z tym występem do Polski, i jak widać, udało się nam przyjechać.

Grupa teatralna „Stryjanie” wystąpiła w trzech miejscowościach: Otmuchowie, Puszynie i Paczkowie. Program „Wolna i Niepodległa” składał się z pieśni patriotycznych, tańców oraz scenki składającej się z wierszy i przypomnienia historii – drogi Polski do niepodległości od powstania listopadowego do ważnej dla każdego Polaka daty – 11 Listopada 1918 r. Wzruszającą dla widzów była powtórka i tak już znanej historii i zobaczenie jej w odmienny i tak niezwykły sposób – przez spojrzenie polskich poetów i pisarzy na walkę polskich bohaterów o niepodległą Ojczyznę. Podczas pobytu na Opolszczyźnie zwiedziliśmy zamek w Otmuchowie, znany ze swych końskich schodów. Dodatkową atrakcją dla uczestników był obiad na tym zamku. Paczków zwiedziliśmy z przewodnikiem, który opowiedział nam o domu kata i o kościele w którym jest studnia. Ciekawym przeżyciem było zobaczyć panoramę Paczkowa z wieży ratusza, z której otworzył się piękny widok miejscowości.

Pragniemy z całego serca podziękować organizatorom, zwłaszcza prezesowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Opolu Halinie Nabrdalik, która zorganizowała dla nas nocleg i wyżywienie. Chcemy również podziękować gminie Korfantów za gościnność, burmistrzom i mieszkańcom Otmuchowa i Paczkowa za udostępnienie sal widowiskowych i liczne przybycie na przedstawienia. Dziękujemy również Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za dofinansowanie środków transportu.

Mamy nadzieje, że jest to dobry początek dla naszej grupy teatralnej. Będziemy nadal pracować w tym kierunku i mamy nadzieję, że w przyszłości będą kolejne wyjazdy naszej grupy promujące kulturę polską.

Alona Marszuk
członek TKPZL oddział w Stryju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X