W Berdyczowie uczczono pamięć Josepha Conrada Korzeniowskiego

W Berdyczowie uczczono pamięć Josepha Conrada Korzeniowskiego

1 grudnia w Berdyczowie, gdzie urodził się światowej sławy pisarz, syn polskich zesłańców syberyjskich Joseph Conrad Korzeniowski, została odsłonięta tablica pamiątkowa. Jest ona umieszczona na zabytkowym budynku przy ulicy, nazwanej w zeszłym roku na cześć tego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia.

W ten sposób została wcielona w życie kolejna piękna inicjatywa odrodzenia polskości radnego miasta, prezesa „Polskiego Radia Berdyczów”, członka zarządu głównego Związku Polaków na Ukrainie dra Jerzego Sokalskiego.

Jeszcze w maju bieżącego roku Jerzy Sokalski wystąpił na posiedzeniu rady miejskiej z odpowiednią inicjatywą. Potem w ciągu kilku miesięcy niejednokrotnie występował na posiedzeniach rady, podkreślając, że właśnie w tym roku, ustanowionym przez Sejm RP rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego, kiedy przypada 160. rocznica urodzin pisarza, taka tablica powinna pojawić się w Berdyczowie. Jerzy Sokalski przekonywał także, że napis na tablicy trzeba wykonać nie tylko w języku ukraińskim, a koniecznie także po polsku. Wreszcie wszystko się udało! Tablica w dwóch językach (ukraiński i polski) wygląda elegancko i jest ozdobiona wykonaną w sposób mistrzowski płaskorzeźbą pisarza.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali mer miasta Berdyczowa Wasyl Mazur i dyrektor Berdyczowskiego Muzeum Conrada s. Kamila Dziś oraz inicjator tego wydarzenia Jerzy Sokalski. Mer miasta zapewnił w swoim przemówieniu zebranych, że ulica Josepha Conrada będzie staraniem miasta wyremontowana i przekształcona na deptak. Ulica jest niewielka, ale znajduje się w samym centrum miasta, gdzie są dwie miejskie szkoły i przytulny skwer.

Radny miasta Jerzy Sokalski, zwracając się na uroczystym otwarciu do licznie zebranej młodzieży, powiedział w języku polskim, że rok 2017 był obfity w wydarzenia rocznicowe odrodzenia polskości, np. 1 sierpnia po raz pierwszy w historii miasta została otwarta Aleja Pamięci na polskim cmentarzu w Berdyczowie, a 1 grudnia – tablica ku czci Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Przypomnijmy, że dzięki staraniom Jerzego Sokalskiego udało się zmobilizować 1000 Polaków, którzy zagłosowali na jego projekt budżetu obywatelskiego, co zaowocowało zwycięstwem w głosowaniu i pięknie wybrukowaną Aleją Pamięci na polskim cmentarzu w Berdyczowie.

Dr Jerzy Sokalski już od ponad 25 lat walczy o odrodzenie polskości na Kresach oraz o zwrot obiektów sakralnych katolikom. Obecnie pracuję nad filmem poświęconym obrazowi Matki Bożej Berdyczowskiej. W filmie po raz pierwszy zostanie przedstawiona bogata historia i ogromne znaczenie Berdyczowskiej Madonny Kresowej.

Wywiadu dla filmu udzielił wiceminister MSZ RP Jan Dziedziczak, który corocznie przybywa jako pielgrzym do stóp Berdyczowskiej Madonny.

Denis Ogorodnijczuk
student wydziału dziennikarstwa Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X