Wystawa we Lwowskiej Kurii o Wielkim Głodzie na Ukrainie Fot. ks. Aleksander Kusyj

Wystawa we Lwowskiej Kurii o Wielkim Głodzie na Ukrainie

W ramach obchodów 86-rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie 21 listopada w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej pod patronatem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego została otwarta wystawa prac graficznych pt. „Tragedia 1932-1933”. Są to obrazy artysty grafika Wadima Mołczanowa.

Wadim Mołczanow wyjaśnił, że tematy prezentowanych prac graficznych powstały pod wpływem wspomnień jego babci, która przeżyła Wielki Głód na Ukrainie Wschodniej.

– Takie tragiczne wydarzenia zdarzają się, gdy osoba lub systemy odrzucają Boga i próbują zbudować społeczeństwo, państwo bez przykazań Pana – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Wiemy, jakie cierpienie przyniósł Wielki Głód. Możemy sobie tylko wyobrazić, czym był ten ból, ta tragedia i jakie działania przyniosły ludziom.

Arcybiskup Mokrzycki wyraził nadzieję, że wystawa prac Wadima Mołczanowa zachęci odwiedzających ekspozycję do medytacji i modlitwy, aby to się więcej nie powtórzyło.

Fot. ks. Aleksander Kusyj

Wadim Mołczanow mieszka w przytulisku dla bezdomnych na Zboiskach we Lwowie. Albertyn br. Bernard wyraził radość, że we Lwowskim schronisku dla biednych, które prowadzą albertyni, jest taki artysta plastyk, który nie marnuje swojego talentu.

Fot. ks. Aleksander Kusyj

Wystawa została zorganizowana we współpracy z lwowską organizacją społeczną „KontrFors”. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki złożył podziękowanie organizatorom wystawy o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Z rąk metropolity Wadim Mołczanow otrzymał różaniec od papieża Franciszka.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa z Ukrainy i z Polski oraz środowiska twórcze ze Lwowa.

Wystawa będzie czynna do 3 grudnia.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X