Wystawa w kościele z Jazłowczyka Wystawa w kościele z Jazłowczyka (Fot. Eugeniusz Sało)

Wystawa w kościele z Jazłowczyka

Na terenie lwowskiego skansenu znajduje się kościół z Jazłowczyka koło Brodów uratowany dzięki pomocy z Polski. 13 czerwca w kościele otwarto wystawę „Architektura w grafice” zorganizowaną przez dyrekcję Muzeum Architektury Ludowej i Kultury Materialnej we Lwowie i Politechnikę Gdańską.

Na ekspozycję składają się prace dwóch lwowian – wybitnego polskiego architekta i rektora Politechniki Lwowskiej Tadeusza Obmińskiego (1874–1932) i współczesnego grafika ukraińskiego Światosława Fota. Prof. Tadeusz Obmiński był absolwentem architektury Politechniki Lwowskiej. Prowadził wykłady na Politechnice, był m.in. autorem gmachu Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie, portu lotniczego na Skniłowie, kilku ciekawych budowli secesyjnych i willi w stylu zakopiańskim we Lwowie, projektował osiedla mieszkaniowe w Chełmie, Lwowie, Warszawie, Radomiu i Przemyślu. Tadeusz Obmiński był autorem projektu kościoła Matki Boskiej Ostrobramskiej i mensy ołtarzowej w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie. Obecny na otwarciu wystawy Światosław Fot, pracownik Muzeum Architektury Ludowej, przedstawił rysunki architektury ludowej z licznych ekspedycji naukowych na Polesiu.

Wystawa w kościele z Jazłowczyka (Fot. Eugeniusz Sało)„To jest miejsce, do którego zawsze z przyjemnością wracam – powiedziała prof. Politechniki Gdańskiej Romana Cielątkowska, która prowadziła renowację kościoła z Jazłowczyka. – Razem z dyrekcją lwowskiego skansenu poczyniliśmy wzajemne obietnice w trakcie budowy, że będziemy współpracować”. Kościół z Jazłowczyka będzie pełnił funkcje sakralne, w jego wnętrzach będą się odbywały wystawy i koncerty. „Mam nadzieję, że uda się nam zrealizować koncert poezji śpiewanej polskiego zespołu” – dodała prof. Cielątkowska. Zaznaczyła, że kościół ma bardzo dobrą akustykę mimo, że jest drewniany.

Przed uroczystym otwarciem wystawy ks. Grzegorz Draus pobłogosławił kropielnicę oraz znaleziony malutki krzyż żelazny. Kropielnicę wykonaną ze starych gontów ofiarowała prof. Cielątkowska.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Obejrzyj wideo: Wystawa w kościele z Jazłowczyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X