CKPiDE w Stanisławowie dzieciom

CKPiDE w Stanisławowie dzieciom

Kilka imprez z myślą o najmłodszych przygotowało w czerwcu Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie).

1 czerwca
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy współpracy z parafią pw. Chrystusa Króla zorganizowało І Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka. Projekt odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka.

W projekcie wzięło udział ponad 90 dzieci z miejscowej parafii oraz szkoły nr. 3 z polskim i rosyjskim językiem nauczania. Dzień Dziecka rozpoczął się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym, którą prowadziły dzieci i młodzież. Po mszy św. i wspólnym obiedzie zorganizowano dla dzieci gry, zabawy z wykonaniem piosenek, rysunki oraz inne zajęcia w grupach. Każda grupa miała przydzielonego wolontariusza, który tego dnia stał się dla nich opiekunem. Rozbawieni i już lekko zmęczeni, wieczorem wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni do siedziby CKPiDE. Tu czekała na nich pizza i cola. Dzieciaki nie ukrywały radości. Po wspólnym posiłku wspólnie oglądano bajki. Na zakończenie dyrektor CKPiDE Maria Osidacz wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.

3 czerwca
3 czerwca 2014 r. był dniem pełnym radości dla 50 osobowej grupy dzieci i młodzieży ze Stanisławowa. Razem z innymi dziećmi z całego Lwowskiego Okręgu Konsularnego odwiedziły Lwów, gdzie spędziły cały dzień uczestnicząc w atrakcjach przygotowanych w ramach IV Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka. Jest to jeden z największych projektów realizowanych przez Konsulat Generalny RP we Lwowie. Głównym celem projektu jest integracja polskich i ukraińskich dzieci. Kierowany jest do najmłodszego pokolenia grupy Polaków, dzieci polskiego pochodzenia i Ukraińców. W latach 2007-2009 patronat nad projektem objęła Maria Kaczyńska, a w 2011 roku Anna Komorowska żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

IV edycja Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka we Lwowie rozpoczęła się dla naszej grupy od zwiedzania miasta, kopca Unii Lubelskiej z Wysokim Zamkiem, Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa. Wszystkie dzieci spotkały się na widowni opery lwowskiej na spektaklu „Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków”. Powrót ze Lwowa umilał wszystkim smak ulubionych przez dzieci przysmaków z McDonalda.

7 – 8 czerwca
Z 7 na 8 czerwca 2014 roku w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego 30 osobowa grupa dzieci spędziła „Czarodziejską Noc w Bibliotece”.

Uczestnicy czytali, malowali i oglądali bajki z gośćmi specjalnymi – autorkami książek dla dzieci Ewą Chotomską i Aleksandrą Frączek, a także ilustratorką literatury dziecięcej Olą Cieślak. Otwartość w nawiązywaniu kontaktów oraz kreatywność najmłodszych mile zaskoczyła organizatorów i gości. Uczestnikami Czarodziejskiej Nocy w Bibliotece były dzieci z miejscowej parafii, uczniowie szkoły nr 3 z rosyjskim i polskim językiem nauczania oraz nieduża grupa dzieci z Obertyna. Wielką atrakcją dla dzieci była noc spędzona w śpiworach w pomieszczeniu Centrum. Następnego poranka, tuż po śniadaniu dzieciaki otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy, książki i drobne upominki przygotowane przez organizatorów. Mało kto zmrużył oczy tej nocy, ale nie przeszkodziło to spotkać poranek z radosnym uśmiechem na twarzy.

Wolontariusze
Imprezy odbyły się dzięki pracy fantastycznych, odpowiedzialnych wolontariuszy. Stanęli na wysokości zadania, potrafili nie tylko zapanować nad rozbawioną grupą dzieci, ale także znaleźć z nimi wspólny język i uczestniczyć we wspólnej, edukacyjnej zabawie. Wśród wolontariuszy byli mieszkańcy Stanisławowa, ale też studenci z Polski, którzy uczą się na Uniwersytecie Medycznym. Dla Marceliny Podesek, studentki I roku medycyny, udział w projektach dla dzieci i w pracy Centrum stał się ciekawą przygodą: „Sama myśl o projektach jak Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka w Stanisławowie, a następnie we Lwowie, czy też Czarodziejska Noc w Bibliotece, w których miałam ogromną przyjemność brania udziału jako wolontariusz sprawia, że po prostu chce się więcej. Te wydarzenia dały nie tylko dzieciakom, ale też nam wiele radości, pozytywnej energii, cudownych wspomnień i nawiązanych nowych przyjaźni – mówi Marcelina. – Dla mnie najważniejsze jest właśnie to, że miałam możliwość poznania niezwykle wartościowych, otwartych i serdecznych osób i wśród wolontariuszy oraz organizatorów, ale też wśród najmłodszych, bo Centrum bez tych wszystkich osób, które go tworzą, nie byłoby tym samym niezwykłym miejscem – dodaje studentka.

Wolontariusze z Polski podkreślają też, że istniejące od roku CKPiDE stało się dla nich bardzo ważnym miejscem, w którym mogą podobnie jak Polacy i osoby polskiego pochodzenia ze Stanisławowa spędzać czas, ale też działać społecznie. „Nie potrafię opisać słowami, jak duże znaczenie ma dla mnie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, do którego trafiłam przypadkiem. Od razu pomyślałam, że to świetna opcja dla mnie i innych studentów z Polski, którzy mieszkają w Stanisławowie. Choć moja przygoda z tym miejscem zaczęła się niewinnie, bo od wieczorów filmowych, to w ciągu kilku tygodni zaangażowałam się w życie Centrum całkowicie. Tutaj organizowane są projekty, w których razem z przyjaciółmi bardzo chętnie uczestniczymy, a samo Centrum zawsze stoi dla nas otworem. Mówiąc jednak o CKPiDE nie mogę nie wspomnieć o niesamowicie przyjacielskiej i oddanej całym sercem dyrektor Marysi Osidacz, która wzięła nas pod swoje skrzydła i dała tak wiele możliwości na aktywne spędzanie czasu” – podkreśla Marcelina Podesek.

Podziękowania od rodziców i dzieci
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego oraz rodzice uczestników Dnia Dziecka z Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) dziękują Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za zaproszenie oraz zorganizowanie święta dla naszych dzieci.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, parafia Chrystusa Króla oraz rodzice uczestników Dnia Dziecka z Iwano-Frankiwska składają serdeczne podziękowania dla Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie za wsparcie finansowe oraz ogromną pomoc przy organizacji wszystkich projektów dla dzieci ze Stanisławowa. Kolejny raz przekonaliśmy się jak bardzo ważna jest praca Wydziału, w tym wypadku praca na rzecz dzieci. Dzięki ich działalności, życzliwości i wsparciu dla mniejszości polskiej w Stanisławowie, wspólnoty parafialnej oraz poszczególnych rodzin, mogą się odbywać tutaj ciekawe i niezwykłe wydarzenia i imprezy.

KG
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X