Te Deum laudamus w Okopach św. Trójcy (Fot. Aleksandra Gryźlak)

Te Deum laudamus w Okopach św. Trójcy

W miejscowości Okopy koło Borszczowa na Podolu, dokonano ponownej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Trójcy. Kościół wzniesiony na terenie twierdzy w Okopach św. Trójcy pod koniec wieku XVII był kilkakrotnie niszczony i palony w różnych okresach. W sobotę, 14 czerwca, odbudowaną świątynię ponownie oddano wiernym.

Kiedy byłem tam na początku lat 2000 drzwi wejściowe były zabite gwoździami i zamknięte na kłódkę, a sam obiekt miał wygląd budynku gospodarczego. Budynek częściowo nie miał dachu, a na miejscu krzyża nad tympanonem (dziś przywróconego) znajdowało się ogromne bocianie gniazdo. Wejść do budynku udało się z boku, od łączki, ale w środku trafiłem na stajnię, czy też oborę – krowa, słoma, nawóz, siano… Na ścianie dawnego prezbiterium zauważyłem znakomicie zachowane freski z herbami Korony i Wielkiego Księstwa.

(Fot. Aleksandra Gryźlak) Uroczystość rozpoczęła procesja od dawnej Bramy Kamienieckiej do odnowionego kościoła. Przy drzwiach kościoła głos zabrał biskup Leon Dubrawski: podziękował obrońcom polskości i wiary w Okopach. Dwie starsze panie wręczyły biskupowi klucze do drzwi świątyni, uratowane po wojnie, a dziś symbolicznie przekazane Kościołowi. Msza święta została odprawiona pod przewodnictwem biskupa Leona Dubrawskiego, z udziałem biskupa Leona Małego, sufragana lwowskiego, kilkunastu księży z diecezji rzymskokatolickich na Ukrainie oraz kilku księży z Polski.

Oprawę mszy św. i uroczystości dopełniły kameralny zespół smyczkowy, Młodzieżowa Parafialna Orkiestra Dęta „Ad Astra” z Łodzi-Andrzejowa, chór kościoła z udziałem miejscowych, często niemłodych już parafian. Uroczystość zakończyła się owacją dla księdza Romana Twaroga, proboszcza katedry w Kamieńcu Podolskim – inicjatora odbudowy.

Na uroczystość rekonsekracji przybyła małżonka ambasadora RP w Kijowie, Henryka Litwina Hanna Litwin; senator Stanisław Gogacz, z Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP; konsul generalny RP w Winnicy, Krzysztof Świderek; delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Podola z Tarnowa, prof. Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego oraz Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

(Fot. Aleksandra Gryźlak) Idea odbudowy kościoła w Okopach powstała na przełomie 2010/2011 roku. Ze strony polskiej wsparło ją Stowarzyszenie Przyjaciół Podola z Tarnowa z prezesem Aleksandrą Świderską i wiceprezesem Grzegorzem Knapikiem na czele, a także historyk Jan Płonka. Po stronie miejscowej kluczowe znaczenie miało zaangażowanie biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza kamienieckiego, a zwłaszcza wielka praca i zaangażowanie proboszcza katedry kamienieckiej ks. Romana Twaroga.

Opr. na podstawie relacji Jana Malickiego
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Galeria zdjęć z wydarzenia

Na szańcach w Okopach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X