Wystawa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” w Krakowie Fot. Andrzej Pietruszka

Wystawa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” w Krakowie

17 listopada br. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie została otwarta wystawa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”.

Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie historii miasta Lwów przez pryzmat badań archeologicznych, które zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich 15 lat w Lwim Grodzie. Wystawa obejmuje rozległą przestrzeń historyczną: od czasów zamierzchłych do nowoczesności.

Pierwsza część ekspozycji zawiera reprodukcje starych map oraz krajobrazów miasta. Ponadto zwiedzający mogą oglądać obrazy, na których współcześni malarze lwowscy ukazali swoje miasto w nieco wyimaginowany czy też fantastyczny sposób. Druga część wystawy składa się z 30 plansz tematycznych, które przedstawiają zdjęcia oraz informacje z prac wykopaliskowych w historycznych dzielnicach Lwowa.

Fot. Andrzej Pietruszka

Największe zainteresowanie, moim zdaniem, wzbudzają jednak przedmioty codziennego użytku, z których korzystali ongiś mieszkańcy miasta. Jest to około 500 artefaktów – bardzo rzadkich i unikalnych. Najstarsze znaleziska pochodzą z VII w., a „najnowsze” – z przełomu XIX–XX w. Na wystawie można m.in. zobaczyć tacę z najstarszym herbem Lwowa, gotycką figurkę błazna, puchar weselny, kopię pisanki z XV–XVI w. wykonaną na kaczym jajku, fragmenty dawnych rurociągów miejskich, naczynia z XVIII-XIX w., łyżki z XIX w., garnki z pokrywką, garnek miedziany, butelki z XIX w., fragmenty fajek z XVII-XIX w., dzbany, kafle piecowe, garnki z X-XIII w., grzebień z kości z XV w., zabawki dziecięce, gwizdawki, kamień z wyrzeźbionym rysunkiem, pierścienie, podkowy, klucze, siekiery bojowe, miecze, krzyże z XI–XIII w., wisiorki z twarzą Chrystusa Zbawiciela, relikwiarz czterolistny, denary koronne (1492-1501), denary ruskie (1353-1530), szelągi (1531), monety Monarchii Habsburskiej czasów Franciszka Józefa i wiele innych nie mniej ważnych przedmiotów.

Fot. Andrzej Pietruszka

Wystawę zorganizowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii NAN Ukrainy przy wsparciu Rady Miejskiej Lwowa. Wydarzenie zostało objęte także patronatem honorowym konsula generalnego Ukrainy w Krakowie i marszałka województwa małopolskiego.

Wystawa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” potrwa do lutego 2016 roku.

Andrzej Pietruszka
Tekst ukazał się w nr 22 (242) 30 listopada – 17 grudnia 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X