Wystawa „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” Fot. Wojciech Jankowski

Wystawa „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska”

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej we Lwowie przygotował wydarzenie towarzyszące Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w niezwykłym miejscu. Na Małym Wawelu, czyli w Kamienicy Królewskiej otwarta została wystawa poświęcona Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu.

Przywitała zebranych konsul Katarzyna Sołek, która zauważyła, że otwarcie wystawy jest już trzecim spotkaniem z polską Legendą, z Nowakiem-Jeziorańskim, ponieważ filmem otwarcia był „Kurier” Władysława Pasikowskiego, a tego dnia młodzież zapoznała się z tym filmem w ramach „Lekcji historii w kinie”. Katarzyna Sołek wyraziła pragnienie, że wystawa będzie inspirująca.

– Ze względu na przypadające w tym roku rocznice – 80 lat od wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy powstania warszawskiego – zawarliśmy te elementy w programie 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich – dodała konsul Katarzyna Sołek.

Współtwórcą wystawy jest Mariusz Urbanek z wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Ossolińskich we Wrocławiu, autor książki „Jan Nowak. Biografia opowiadana”. Gość opowiedział zebranym życiorys polskiego bohatera, zwracając również uwagę na ostatnie lata życia Jeziorańskiego. W 1989 roku Jan Nowak przyjechał po raz pierwszy po II wojnie światowej do Polski. Bronisław Geremek, szef Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, powiedział wówczas w Sejmie, że dzięki temu, że Nowak-Jeziorański działał daleko na Zachodzie, Polacy mieli wówczas wolny Sejm.

{youtube}MhVWJ5SP7n4{/youtube}

– To są czasy, w których potrzebujemy ludzi, którzy potrafią pokazać, jak bardzo ważna jest wolność, życie, religia, kultura. To wszystko reprezentuje sobą ten, któremu poświęcona jest ta wystawa. Jan Nowak-Jeziorański pokazał, że ważne jest by być wolnym, że można zrobić wszystko, ale zachować honor, postawę moralną i postawę żołnierza – powiedział proboszcz parafii Marii Magdaleny ks. Dawid Omieciński OMI.

Wystawę otwarto uroczyście w 2014 roku we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Po pięciu latach, 8 października 2019 roku dotarła do Lwowa. Powstała ona dzięki decyzji legendarnego kuriera o przekazaniu swojego archiwum Zakładowi im. Ossolińskich. We Lwowie została otwarta 8 października w Muzeum Historycznym.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X