Wystawa artystów z Wrocławia we Lwowie

Pod patronatem honorowym Konsulatu Generalnego RP we Lwowie 10 maja we Lwowskim Pałacu Sztuki został otwarty wernisaż wystawy pod tytułem „100 lat!”, nawiązując do 100-lecia Niepodległości Polski. Są to 102 obrazy 44 artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest to pierwszy wernisaż tej uczelni we Lwowie.

Podczas otwarcia wystawy wszystkich obecnych przywitali: koordynatorka ze strony ukraińskiej Olga Łukowska, zastępca dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki Jurij Wizniak, pełniący obowiązki dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki, Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie oraz prof. Wojciech Pukocz z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

{youtube}lWSckjgo4nA{/youtube}

– Wystawa „100 lat!” jest wystawą, która z oczywistych powodów ma związek ze stuleciem niepodległości, które obchodzimy w tym roku w Polsce. Ale nie chcieliśmy budować wystawę, która miałaby jakieś konteksty polityczne. Historyczne tak, ale chcieliśmy unikać polityki, o co czasami jest trudno. Natomiast nam, przede wszystkim, zależało na akcencie, iż jest to święto radosne. Cała wystawa jest niezwykle zróżnicowana i mam nadzieję, że niezwykle interesująca – powiedział kurator wystawy prof. Wojciech Pukocz, dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

– Mam przyjemność wystawiać wspólnie z moimi przyjaciółmi swoją pracę, która została wybrana. Starałem się tą pracą wyrazić łączność pomiędzy Lwowem i Wrocławiem. Stąd są dwie połówki, które pozornie są podzielone, ale mają jakąś logiczną całość – zaznaczył Marian Waldemar Kuczma, artysta z Wrocławia.

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski zaakcentował na współpracy wrocławsko-lwowskiej i polsko-ukraińskiej związanej ze sztuką współczesną. – Osobiście bardzo mnie cieszy, że ta wystawa tutaj jest. Wystawa jest ważna, bo pokazuje lwowianom co dzieje się w głowach Polaków, polskich artystów. Co ich interesuję, na co zwracają uwagę, co ich cieszy, co martwi. Myślę, że nie ma lepszego sposobu do komunikacji między narodami jak sztuka. Pokazanie prac wrocławskich artystów jest dla mnie materialnym dowodem na to, że istnieje wzajemne zainteresowanie – podkreślił polski dyplomata.

Wystawa „Sto lat!” potrwa do 6 czerwca. Następnie prace artystów z Wrocławia będą eksponowane w Łucku i Kamieńcu-Podolskim.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/100_lat_wystawa_lwow_wroclaw_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X