Dzień Polsko-Litewski z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na jaworowskim poligonie Fot. Aleksander Kuśnierz

Dzień Polsko-Litewski z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na jaworowskim poligonie

W Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie koło Lwowa polscy żołnierze już od dwóch lat biorą udział w szkoleniu pododdziałów armii ukraińskiej. Obecnie trwa VIII zmiana, w ramach której żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego są częścią międzynarodowego komponentu szkoleniowego, w skład którego wchodzą również żołnierze z USA, Kanady i Litwy.

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była okazją do zorganizowania Dnia Polsko-Litewskiego, w ramach którego przeprowadzono zawody sportowe zakończone testem ze znajomości historii Polski i Litwy, była okazja zapoznać się z uzbrojeniem oraz wyposażeniem Polskiej Grupy Zadaniowej i posłuchać muzyki ludowej.

Zawody zostały przeprowadzone na dużą skalę. 12 czteroosobowych drużyn z Ukrainy, Kanady, USA, Litwy i Polski oraz tłum widzów zebrało się na placu apelowym. Rozegrano takie dyscypliny jak przeciąganie polskiego pojazdu wojskowego Honker (waga którego to ponad dwie tony), bieg „Farmera” z ciężarami po 22 kg dla mężczyzn i 16 kg dla kobiet, rzut granatem na celność i odległość, bieg zwinnościowy i oczywiście najbardziej widowiskowa dyscyplina – przerzucanie opony. Warto zaznaczyć, że w każdej drużynie znajdowała się jedna kobieta. Po wysiłku fizycznym każda drużyna wylosowała pytanie z historii Polski i Litwy, co było nie lada wyzwaniem dla drużyn zza Oceanu.

– Uważam, że również na tego typu przedsięwzięcia powinno zwracać się uwagę. Najważniejszym naszym zadaniem jest udział w szkoleniu, natomiast takie wydarzenia stanowią doskonałą okazję, aby się bliżej poznać, żeby poznać swoją historię, tradycję, kulturę, żeby pokazać to, co nas łączy – powiedział ppłk Mirosław Szpunar, dowódca VIII zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej. – Podsumowując, jestem bardzo zadowolony, że ten dzień udało się nam zorganizować, frekwencja, jeśli chodzi zarówno o drużyny, jak i o widzów, dopisała, pogoda była piękna. Mam nadzieję, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników – dodał ppłk Mirosław Szpunar.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Przed wręczeniem nagród odbył się krótki pokaz filmów przedstawiających historię powstania Konstytucji 3 Maja oraz materiały wideo o Litwie. Kpt. Tomasz Stakvilevičius (Dowódca Litewskiej Grupy Zadaniowej) podziękował wszystkim za udział w zawodach i sportową rywalizację, zaprosił również wszystkich do odwiedzenia Litwy. Wszystkie drużyny otrzymały upominki od dowódców Polskiej i Litewskiej Grupy Zadaniowej. Pierwsze dwa miejsca zdobyły drużyny z ukraińskiego batalionu powietrznodesantowego biorącego udział w szkoleniu na poligonie, na trzecim ulokowała się drużyna kanadyjska.

Warto podkreślić, że ppłk Mirosław Szpunar był również dowódcą I zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej, która przybyła na szkolenia pododdziałów ukraińskich dwa lata temu. – Za pierwszym razem byłem tutaj na szkoleniu latem 2016 roku i muszę przyznać, że po tych dwóch latach można zauważyć znaczący postęp jeżeli chodzi o wyszkolenie pododdziałów armii ukraińskiej, które reprezentują profesjonalny poziom – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego ppłk Mirosław Szpunar.

Aleksander Kuśnierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X