Wystawa artystki z Łodzi Marta Zarębska (Fot. Jurij Smirnow)

Wystawa artystki z Łodzi

Lwowskie Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego prezentuje wystawę Marty Zarębskiej, młodej utalentowanej polskiej artystki z Łodzi.

Dwudziestoczteroletnia studentka ostatniego roku malarstwa Akademii Sztuk pięknych w Łodzi ma już za sobą szereg wystaw zbiorowych indywidualnych w Polsce i zagranicą.

 

Artystka wybrała kilka cyklów obrazów tworzonych w ciągu ostatnich trzech lat w różnych miejscowościach Polski, a także w północno-zachodniej części Francji – Bretanii.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Roman Czmełyk. Marta Zarębska opowiedziała, o swojej pracy w różnych technikach i w różnych sposobach malowania. W malarstwie eksperymentuje głównie z nakładaniem plam barwnych, tworzy też nowe faktury, co sprawia jej największą przyjemność. Inspiracją do stworzenia cyklu obrazów „Impresje bretońskie” były pobyty w Bretanii. W dzieciństwie spędzała tam wakacje, od lat przygląda się kulturze mieszkańców tego kraju, fascynują ją niezwykłe krajobrazy: morze, niebo, ziemia tworzą całość, bardzo kolorową, kontrastową lub odwrotnie – trudno jest odróżnić błękit chmur od kolorów morza czy zieleni trawy.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 9 (229) za 15-28 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X