Wyspiański bliżej

W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki.

Stanisław Wyspiański to światowej klasy artysta, jego twórczość pomimo, że mocno osadzona była w kulturze polskiej, jest zresztą ponadnarodowa. W dniach 18-20 września br. w kilku lwowskich placówkach edukacyjnych odbyły się spotkania i warsztaty dla uczniów, młodzieży, nauczycieli i studentów na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

O pracy nad przygotowaniem i zorganizowaniem tej imprezy opowiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Izabela Kochańczyk, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, z którą w czasie przerwy w warsztatach i wykładach w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny rozmawiała Alina Wozijan.

Na czym polega pomysł tej imprezy?
Jest to projekt związany z promocją kultury polskiej na Ukrainie. W 2016 roku ubiegaliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację z programu „Promocja kultury polskiej za granicą” i otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Światu dajesz kształt” w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Ten rok jest ogłoszony Rokiem Wyspiańskiego – pamięci wybitnego artysty polskiego.

Czy Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny jako jedna z placówek dla zorganizowania warsztatów od samego początku była brana pod uwagę?
Tak. Do projektu zaprosiliśmy partnerów po obu stronach. Podzieleni oni byli na dwie grupy. Jest to grupa organizatorów, która wyłoniła się w ubiegłym roku po stronie polskiej – jest to kilka szkół, placówek edukacyjno-oświatowych w Gliwicach i też grupa partnerów, którzy nas wspierają, w tym momencie są to instytucje kultury i Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Po stronie ukraińskiej zaprosiliśmy do współpracy Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych – główny partner projektu – oraz trzy placówki – Miejski Pałac Kultury im. Chodkiewicza i Szkoła Ogólnokształcąca nr 10 im św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz Szkoła nr 4 w Tarnopolu. Niejako po drodze wyłonił się nam jeszcze jeden partner – Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci. W ubiegłym roku wysłaliśmy zaproszenia do placówek kultury polskiej na Ukrainie i 25 uczestników z różnych miast nam się wyłoniło.

{gallery}gallery/2017/wyspianski{/gallery}

Jak projekt powstawał?
Na początku przygotowaliśmy zarys wystawy, koncepcja której powstała w ubiegłym roku i którą wysłaliśmy do kilku placówek – uczestników projektu na Ukrainie. Plansze wiszą m.in. w tej szkole na klatce schodowej już od kilku miesięcy. Materiał wyjściowy był podstawą dla nauczycieli z polskich szkół do przygotowania zestawu scenariuszy o twórczości Wyspiańskiego, o tym jak ją zaadaptować do lekcji, nawet jak przenieść też na współczesny język, Wyspiański na Facebooku między innymi. Scenariusze zostały przetłumaczone również na język ukraiński, żeby w szkołach nauczycielom było łatwiej, bo te placówki są bardzo różne. Opracowaliśmy też grę planszową o Wyspiańskim. Przygotowaliśmy też stronę internetową www.sdk.biblioteka.gliwice.pl. SDK – to pierwsze literki tytułu „Światu dajesz kształt”. Materiały, które powstają w ramach projektu, są również dostępne do pobrania na stronie, tam również wymienieni są wszyscy organizatorzy i partnerze.

Otóż mamy już wrzesień i są Panie we Lwowie…
Wczoraj byłyśmy w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Marta Romanowska, historyk sztuki, twórca i wieloletni kustosz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, obecnie starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wygłosiła wykład nt. „Mistrz i uczeń. Jan Matejko i Stanisław Wyspiański”. Później przenieśliśmy się do innego budynku, gdzie są fajne warunki i jest prasa drukarska. Tam Marta Frąckowiak z Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przeprowadziła warsztaty z transferu obrazu na tkaninę. Były to bardzo sympatyczne zajęcia, podobały się bardzo. Pomysł, w sumie prosty, wykorzystania podręcznych narzędzi i materiałów dostarczonych przez nas sprawił dużo radości również wykładowcom, nie tylko studentom. Z tych grafików, które powstawały podczas zajęć, wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe torby na zakupy. Ale grafiki, oczywiście, nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Dzisiaj w szkole również odbędzie się wykład Marty Romanowskiej o twórczości Wyspiańskiego, ale tym razem w kontekście: Stanisław Wyspiański dla młodzieży. Są różne grupy odbiorców. Dzisiaj to będą nauczyciele. Druga część będzie bardziej warsztatowa, poprowadzi ją Mirela Nawrot, trener, dyrektorka naszego partnera – przedszkola międzynarodowego w Gliwicach. Ona opowie o kompetencjach od strony edukacyjnej. Również dla uczniów i nauczycieli zajęcia z linorytu prowadzi Marta Frąckowiak.
Jest też Marta Kryś, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego naszej biblioteki, która prowadzi warsztaty dotyczące gry planszowej.
Jutro, w trzeci dzień naszej wizyty we Lwowie, jesteśmy u kolejnego partnera – we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci przy ul. Wynnyczenki 1. Na tym spotkaniu również Marta Romanowska wygłosi wykład o Stanisławie Wyspiańskim pod kątem jego myślenia o typografii, o książce. Ja i Mirela Nawrot opowiemy o czytaniu, pani Mirela Nawrot poprowadzi warsztaty pod kątem kompetencji czytelniczych. Będzie również kolejna część dla młodzieży, która się zgłosi – a ma to być również grupa z Jaworowa. Oni będą uczestniczyli w kolejnej odsłonie warsztatów plastycznych.

Czy wszyscy zgłoszeni dojechali do Lwowa?
Dużo naszych partnerów ukraińskich jest z odległych miejsc – z Koziatyna, Tarnopola, Sambora. Lista jest na naszej stronie internetowej. Niektórzy nauczyciele dojechali do Lwowa by uczestniczyć w wykładach i warsztatach. Nasza wizyta jest otwarta, nie zamykamy się jedynie na naszych partnerach, uczestniczyć mogą wszyscy, kto się zgłosi nawet w ostatniej chwili.
Myślę że kontakty, które się zawiązały podczas prac nad obchodami Roku Wyspiańskiego, zaowocują jakąś kolejną dobrą współpracą nad nowymi projektami.
Obecny cały projekt, odbywający się w tym dwuletnim trybie, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i z budżetu miasta Gliwice. Patronatem medialnym imprezę objęły TVP Kultura oraz lokalne media – Dziennik Zachodni i Nasze Miasto.

Dziękuję za rozmowę.

Alina Wozijan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X