Spotkania artystyczne w Samborze

III Festiwal Sztuki Polonijnej ściągnął do Rudek i Sambora tłumy amatorów sztuki scenicznej.

W sobotę 16 września grupa uczestników z Sambora, Biskowic i Łanowic przybyła na scenę festiwalową przy kościele rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach, gdzie spotkali się z gośćmi Festiwalu – artystami z Dolnego Śląska – członkami Zespołu Ludowego „Dyszel” ze Zgorzelca oraz grupy artystycznej Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Folkloru FURMANI z Rzeszotar. W kościele w Rudkach odprawiona została msza św. w intencji uczestników Festiwalu Sztuki Polonijnej z udziałem artystycznym gości z Dolnego Śląska. Słowo powitalne wygłosił ks. Michał Machnio, opowiedział też o historii kościoła w Rudkach, o parafii i o Muzeum Aleksandra Fredry. W krypcie Fredrów i Szeptyckich złożono wieńce. Zespół Ludowy „Dyszel” zaśpiewał dla rudeńskich parafian, po czym młodzi uczestnicy Festiwalu udali się do Bieńkowej Wiszni, gdzie zwiedzili z przewodnikiem dworek Fredrów i Szeptyckich.

W Samborze w Domu Polskim powitała wszystkich prezes TKPZL oddział w Samborze Maria Ziembowicz oraz goście – konsul RP Jowita Wencius oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski. Odbył się „Koncert Gwiazd”, na którym uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach przedstawili program słowno-muzyczny, Zespół wokalno-choreograficzny „Kalinowy Kwiat” (Kałynowyj Cwit) ze Szkoły Średniej nr 2 w Drohobyczu wykonał tańce ludowe, Juliana Kytowa i Alina Karpiniec z Sambora wykonały utwory muzyczne i poetyckie, zatańczyły dzieci ze Szkoły nauczania początkowego z języka polskiego w Łanowicach. Na koniec odbył się koncert gości z Dolnego Śląska – Zespołu Ludowego „Dyszel” ze Zgorzelca oraz grupy artystycznej Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Folkloru FURMANI z Rzeszotar.

Następny dzień, niedziela, rozpoczął się mszą św. w intencji uczestników Festiwalu w kościele pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Samborze, po czym zaczął się wielki koncert. Program poetycko muzyczny przygotowały dzieci i młodzież z Domu Polskiego w Samborze i Polskiej Niedzielnej Szkoły im. Jana Pawła II w Samborze, zatańczył Zespołu Tańca Nowoczesnego „Freedance” pod kierunkiem Józefa Karpina przy Szkoły Średniej nr 2 w Drohobyczu, Dziecięca Grupa Teatralna „Sowa” przy Asocjacji Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej przedstawiła wielkanocne zwyczaje ludowe. Z własnym programem wystąpiły Grupa Teatralna „Wesoła szkoła” przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda” w Borysławiu, Zespół „Raj” z Sambora, grupa teatralna „Podaruj Dzieciom uśmiech” z Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego Wspólnoty Polskiej miasta Stryja, młodzi artyści i Zespół Ludowy z Łanowic. Scenkę „Na straganie” przygotowała grupa teatralna przy Domu Polskim w Samborze. Zakończył Festiwal piękny występ Kapeli im. Alfreda Schreyera z Drohobycza.

Goście przybywali i odjeżdżali. Publiczność była bardzo wdzięczna – słuchali i oglądali, kibicowali wszystkim jak swoim własnym dzieciom. Niezliczone ilości pierogów od miejscowych gospodyń dopełniły nasycenia.

III Festiwal Sztuki Polonijnej w Samborze został zorganizowany ze środków Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Opracowała Alina Wozijan

{gallery}gallery/2017/sambor_fest{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X