Otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego na górze Pop Iwan

16 września w ramach polsko-ukraińskiego projektu odbudowy gmachu obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, w odnowionych tam pomieszczeniach, została otwarta Stanica Ratownictwa Górskiego.

Uroczystego przecięcia błękitnej wstęgi dokonali inicjatorzy odbudowy tego objęktu prof. Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) i prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz gość z Kijowa wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Roman Hreba.

{youtube}uDyZKdARsLk{/youtube}

– 16 września 2017 roku jest dla mnie dniem historycznym. Po latach pracy otworzymy pierwszą cząstkę odbudowywanego przedwojennego obserwatorium na górze Pop Iwan – powiedział ze wzruszeniem prof. Jan Malicki. – Mówiąc o polsko-ukraińskiej stanicy ratownictwa górskiego, mówimy o nadzwyczajnej sytuacji. Tyle rzeczy w polsko-ukraińskich stosunkach się wali, tyle rzeczy nie poszło tak jak powinno. A oto mamy tutaj coś nadzwyczajnego – dodał dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

„Tym, którzy są tu po raz pierwszy i nie widzieli, jaka to była ruina, wydaje się, że niczego tutaj nie zrobiliśmy. Ale kto był z nami od samego początku, wie jaką tytaniczną pracę wykonaliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi, aby to oczyścić, odrestaurować, odnowić i najważniejsze, nadać temu nowe życie. Zaczynamy nowy etap, bo od dziś będą tutaj ratownicy, którzy dla tego budynku są jak gdyby nowym powiewem.” – powiedział prof. Ihor Cependa.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery} gallery/2017/10_otwarcie_stanicy_ratownictwa_pop_iwan_tyszcenko{/gallery}

Wicedziekan iwanofrankiwski ks. Władysław Iwaszczak razem z duchownymi Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego po wspólnej modlitwie poświęcili wyremontowane pomieszczenia dla Stanicy Ratownictwa Górskiego. Całodobowe dyżury będzie tam pełnić dziesięciu zatrudnionych ukraińskich ratowników, wyszkolonych przez Grupę Bieszczadzką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Ustrzyk Dolnych.

Pułkownik Wołodymyr Czernećkyj, szef iwano-frankowskiego departamentu obwodowego Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy wręczył list podziękowania prof. Janowi Malickiemu, który ze swej strony złożył podziękowanie licznym ofiarodawcom i dobroczyńcom. Są wśród nich Uniwersytet Warszawski i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich w Ukrainie, województwo Małopolskie i województwo Podkarpackie. Pierwszy etap dzieła odbudowy obserwatorium został wykonany pod patronatem „Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa”.

W uroczystości uczestniczyli: delegacja na czele z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP dr Jakubem Skibą, zastępca dyrektora ds. współpracy rozwojowej z krajami Europy Wschodniej MSZ RP Marek Kuberski i uczestnicy X Polsko-Ukraińskiego Spotkania „Historia, Współczesność, Przyszłość” w Jaremczu, część których pieszo pokonała wejście na szczyt góry Pop Iwan (2028 m. nad poziomem morza). W ceremonii uczestniczyli zastępca ambasadora RP w Kijowie Jacek Żur i konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Konstanty Czawaga
Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery} gallery/2017/10_otwarcie_stanicy_pop_iwan_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X