Wyrok na b. szefa ukraińskiego MSW

Wyrok na b. szefa ukraińskiego MSW

Jurij Łucenko, b. minister spraw wewnętrznych, spędzi za kratami cztery lata za to, że dodał swojemu kierowcy 40 tys. hrywien do emerytury.

 

Sąd w Kijowie zgodził się z prokuraturą, która uznała, że Łucenko, jeden z przywódców pomarańczowej rewolucji, a w latach 2005-2006 minister spraw wewnętrznych, zwiększając pracownikowi emeryturę, dopuścił się „sprzeniewierzenia funduszy państwowych” i „nadużycia władzy”.

Były minister ma spędzić w łagrze cztery lata. Opozycja wyrok potraktowała jak akt politycznej zemsty rządzącego obozu prezydenta Wiktora Janukowycza, który w ten sposób pozbywa się konkurentów. Po skazaniu, Łucenko nie będzie bowiem mógł wrócić do polityki.

Rozczarowanie faktem skazania Łucenki wyraziły UE i USA. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele uznali, że wyrok potwierdza, że na Ukrainie kontynuuje się procesy, które nie spełniają międzynarodowych standardów, jeśli chodzi o przejrzystość, uczciwość i niezależność. Zapowiedzieli, że UE będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukrainie, w tym sprawę odwołania od wyroku Łucenki oraz rewizji procesu Tymoszenko.

bart, pap

27-02-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X