Wyprawa młodzieżowa w Beskidy Skolskie

Po raz drugi w tym roku, w ramach kontynuacji projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”, 28 maja ponad 40-osobowa grupa młodzieży oraz rodzin z dziećmi ze Lwowa udała się w Beskidy Skolskie, które znajdują się w Karpatach Wschodnich.

Głównym celem było zdobycie góry Czarna Repa (1288 m n.p.m.) leżącej na dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, a później węgierskiej, przez którą przed wojną przebiegał Główny Szlak Karpacki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szlak prowadzi łagodnym i niezwykle widokowym grzbietem od Szerokiego Wierchu przez Jalinę i Gniliszcze do grani głównej Karpat i na sam szczyt.

{youtube}yEbBep4nYg4{/youtube}

W drodze powrotnej młodzież lwowska urządziła sobie grilla z kiełbaskami oraz innym pysznościami.

Po zejściu z Czarnej Repy pomysłodawca projektu konsul Rafał Kocot z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów podziękowali obecnym za mile spędzony czas i zaprosili na kolejne wyprawy w góry.

– Planujemy niebawem także spływy kajakowe. Chcemy pokazać młodzieży piękno tego terenu i historię turystyki na tej ziemi – podsumował konsul Rafał Kocot.

Przypomnijmy, że tegoroczny sezon turystyczny został otwarty w końcu kwietnia wejściem z doliny Mizuńki na gorgańskie wzniesienie Szczawnej (1173 m.).

Projekt „Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich” organizuje Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz Lwowski Klub Sportowy „Pogoń Lwów” we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Wołoszyn
{gallery}gallery/2018/wyprawa_beskidy_skolskie_woloszyn{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X