Dni Kultury Polskiej w Stanisławowie

W Stanisławowie już po raz trzeci odbyły się Dni Kultury Polskiej. Ranga wydarzenia, które wpisuje się już do wydarzeń kulturalnych Iwano-Frankiwska, z roku na rok jest coraz większa. Tegoroczną edycję wsparł patronatem marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego przygotowało program, który zaspokoił oczekiwania wszystkich. Znalazły się w nim temat historyczny, widowisko dla dzieci, koncert muzyki poważnej i koncert polskiej piosenki połączony z piknikiem.

Pierwszym punktem Dni Kultury Polskiej był wykład „Droga do niepodległości na kresowym Pokuciu w Stanisławowie”. Jarosław Krasnodębski, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przybliżył słuchaczom historię kształtowania się tożsamości i odrębności polskiej w dawnym Stanisławowie.

– Popularność Stanisławowa w ostatnich latach wzrasta wśród naukowców. Badacze przybywają tu, uczestniczą w konferencji międzynarodowej „Stanisławów i ziemia stanisławowska”. Pomimo wszystko, poziom tych badań nie jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. Do dziś nie powstała monografia naukowa poświęcona temu miastu – powiedział Jarosław Krasnodębski.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/3_dni_kultury_polskiej_stanislawow_tyszczenko_1{/gallery}

Dla najmłodszych przygotowano widowisko dla dzieci „Jan Brzechwa – poeta radości”. Dzieci uczące się języka polskiego recytowały i śpiewały wiersze Jana Brzechwy. W ten sposób uczczono stulecie urodzin wybitnego poety, który urodził się w Żmerynce na Ukrainie. Widowisko poprowadziła Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego w szkole nr 3 i CKPiDE. W czasie widowiska wybrano najlepsze prace plastyczne inspirowane wierszami Brzechwy. Ten punkt programu przygotowała Małgorzata Gula, która prowadzi w CKPiDE zajęcia „Młody Artysta”. Poza tym odbył się quiz, w czasie którego dzieci sprawdzały swoją znajomość twórczości poety ze Żmerynki.

– Jan Brzechwa to poeta ponadczasowy. Jego wiersze „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie w dzień targowy” są znane chyba każdemu dziecku w Polsce, a teraz również dzieciom tu mieszkającym – powiedziała Renata Klęczańska. – Tak się złożyło, że pisarka, poetka z Iwano-Frankiwska przetłumaczyła wiersze Jana Brzechwy, więc mogliśmy wykorzystać również ukraińskie tłumaczenia.

Neonila Stefurak przetłumaczyła już dawno temu wiersze Jana Brzechwy na język ukraiński. Tłumaczka była obecna w CKPiDE i wyrecytowała jedno ze swoich tłumaczeń. Zaproszenie pani Neonili i przygotowanie wydarzenia związanego z rocznicą urodzin Jana Brzechwy było pomysłem naszego redakcyjnego kolegi Konstantego Czawagi.

Prawdziwym świętem był koncert w filharmonii stanisławowskiej muzyki najwybitniejszych polskich kompozytorów „W duchu wolności” w wykonaniu skrzypków Mariusza i Nadii Monczaków oraz pianisty Roberta Adamczaka. Wybrano dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego i Grażyny Bacewicz. Obecnością w programie utworów kobiety uczczono fakt, że odrodzona Polska w 1918 roku była jednym z pierwszych państw, które uznały prawa wyborcze kobiet.

– Ludzie słuchali muzyki. Emocjonalnie na nią reagowali. Widać, że istnieje niedosyt polskiej muzyki. Może takich koncertów trzeba byłoby więcej – powiedział Mariusz Monczak. – Wybraliśmy kompozytorów takich jak Szymanowski, który urodził się niedaleko Kijowa. Staraliśmy dobrać różnorodny repertuar.

Muzycy pochwalili stanisławowską publiczność, zauważyli jednak, że rozmawiające podczas koncertu w filharmonii dzieci nie sprzyjały koncentracji muzyków i publiczności, choć sam rodzinny charakter uczęszczania na koncerty należy uznać za zjawisko pozytywne. Było to z pewnością najważniejsze wydarzenie Dni Kultury Polskiej, które spełniało wysokie wymagania miłośników muzyki poważnej. Publiczność opuszczała salę filharmonii zachwycona.

Po mszy świętej w niedzielę, ostatniego dnia, odbył się koncert polskiej piosenki „Stanisławowska Majówka”. Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla już po raz drugi ugościł stanisławowian na swoim dziedzińcu parafialnym.

– Na terenie kościoła Dni Kultury Polskiej odbywają się dopiero po raz drugi. Nie powiem, że stało się to już tradycją, bo w kościele o tradycji mówi się gdy coś trwa pięćdziesiąt lat. Myślę, że to dopiero początek. Wielu parafian ma polskie pochodzenie i działają w Centrum i w różnych polskich organizacjach. Cieszymy się, że wspólnie możemy coś zrobić –  powiedział ks. Władysław Iwaszczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

W czasie koncertu młodzież ze Stanisławowa wystąpiła z polskim repertuarem. Przybyły również zespoły z Nowego Rozdołu i Nowego Sącza. Polski zespół zaprezentował wesołą, żywiołową muzykę (nie zabrakło nawet rapu), która jednocześnie ma za zadanie chwalić Boga. Koncert był również okazją do spotkania i rozmów Polaków ze Stanisławowa. Była to w istocie prawdziwa majówka. Dopisały humory i słoneczna pogoda. Trzydniowe Dni Kultury Polskiej zakończyły się integracją różnych pokoleń Polaków z Iwano-Frankiwska.

– Dni Kultury Polskiej chyba na dobre wpisały się w kalendarz imprez, które organizuje Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Jest to owoc pełnego zaangażowania organizacji polskich w Stanisławowie, które włączają się w organizowanie wydarzeń, w tym dzisiejszego pikniku. Wydarzenia mogły się odbyć dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Iwanofrankiwskiej Rady Miejskiej. Taka współpraca Polaków i Ukraińców na niwie kultury w Stanisławowie jest bardzo dobra. Powinniśmy cieszyć się z tego i korzystać z tej współpracy. Bardzo też cieszymy się, że w tym roku patronuje nam marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, jest to dla nas ogromnie ważne. W swoim liście marszałek zaznaczył, że mamy bogaty i dostojny program oraz, że Centrum zawsze stara się promować kulturę polską ukazując ją w sposób nowoczesny i atrakcyjny – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Dni Kultury Polskiej odbyły się w dniach 25–27 maja. Były zorganizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Wydarzenie objął patronatem marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Patronem medialnym był Kurier Galicyjski.

Wojciech Jankowski

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery} gallery/2018/3_dni_kultury_polskiej_stanislawow_tyszczenko_2{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X