Wypoczynek w Krakowie

Przez cały tydzień, od 20 do 27 stycznia br. grupa młodzieży z Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa z Tarnopola odpoczywała w Polsce.

Było to możliwe dzięki zaproszeniu komendanta hufca harcerskiego z miejscowości Żary hm. Mirosława Zengiela, który po raz kolejny zaprosił grupę młodzieży, aby przyłączyła się do hufca podczas wycieczki do Krakowa. Strona ukraińska finansowała jedynie przejazd, a resztę wydatków pokryła strona polska.

Harcerze mieszkali w krakowskiej szkole nr 22 w dzielnicy Kazimierz, nad samą Wisłą. Kilka kroków jedynie do rezydencji królów polskich – Wawelu. Pozwalało to stale napawać się widokiem wspaniałej architektury i atmosferą krakowskiej starówki. Warunki pobytu były typowo harcerskie: pobudka, poranne ćwiczenia, śniadanie, apel, a następnie wycieczki i wyjazdy. Po kolacji – tradycyjne harcerskie gry i zabawy przy symbolicznych ognisku.

Nasi uczniowie wspólnie z rówieśnikami z Polski zwiedzali Kraków, jego muzea, świątynie i inne zabytki. W muzeum archeologicznym nawet sfotografowali się przy kamiennej figurze Światowida ze Zbrucza. Wycieczka do muzeum sztuki XIX wieku zapadła w pamięć tym, że oprowadzał sam druh Mirosław, historyk z wykształcenia. Najbardziej fascynujące było jednak prawdziwe muzeum XXI wieku – Muzeum Podziemi Rynku: swoim rozmachem, swoimi eksponatami i olbrzymią masą podawanej informacji, co uczyniło zwiedzanie interaktywnym i interesującym show.

Wiadomo, że w Krakowie jest wiele historycznych kościołów. Część też obejrzeliśmy. Swoją wspaniałością oczarowała nas katedra wawelska. Nie jest to zwykła świątynia, ale i sala koronacyjna, i muzeum skarbów, i miejsce spoczynku królów polskich. Natomiast kościół u stóp Wawelu pw. św. Piotra i Pawła był pierwszą w Polsce świątynią barokową. Zachwyciła nas jego fasada z figurami 12 apostołów na kolumnach. Największy natomiast gotycki ołtarz drewniany na świecie znajduje się w kościele Mariackim. W kościele na Skałce byliśmy na niedzielnym nabożeństwie. We wszystkich krakowskich kościołach podziwialiśmy szopki, największa z których – z ruchomymi figurkami, tak jak u nas w Tarnopolu – znajduje się w kościele franciszkanów.

Niezapomniane wrażenia mamy z wycieczki do Wieliczki, gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli. Przeszliśmy trasą dawnych górników, zobaczyliśmy ich narzędzia, a w największej podziemnej świątyni podziwialiśmy ołtarze, figury i krzyże – wszystko rzeźbione w soli. Jeden dzień poświęcony był wycieczce do Zakopanego. Tu poznaliśmy kulturę i tradycje zakopiańskich górali. Kosztowaliśmy wędzone sery – „oscypki”, zwiedziliśmy sanktuarium papieża Jana Pawła II i obejrzeliśmy gigantyczny śniegowy labirynt u podnóża Tatr.

Bardzo interesująco wypadło spotkanie z dawnymi mieszkańcami Tarnopola, obecnie mieszkającymi w Krakowie. Przewodnicząca Towarzystwa Tarnopolan w Krakowie, p. Anna Madej wysłuchała naszej relacji z obchodów świąt w Tarnopolu w 2015 roku, opowiedziała o swojej działalności i przekazała nam pisma „Cracovia Leopolis”, w których znajdują się artykuły jej autorstwa. Najstarsza członkini Towarzystwa, p. Urszula Kogut pytała nas o miejsca znane jej z dzieciństwa, a p. Alicja Olszowska interesowała się wychowaniem w rodzinach o polskich korzeniach i przekazała nam roczniki „Gościa Niedzielnego”.

Podczas pobytu w Krakowie młodzież tarnopolska wprawiała się w mówieniu po polsku ze swymi nowymi przyjaciółmi, zapoznali się z organizacją spędzania czasu zimą, a również przedstawiała swoje talenty i umiejętności. Wszyscy byli pod wrażeniem gry na flecie mieszkanki Tarnopola Juliany Żukowej, która dała koncert solo i w duecie z gitarzystą Maciejem Rosińskim z Żar. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały Taisja Tłumacka i Diana Kaliba, a dziewczęta z Tarnopola swoim kolegom przedstawiły ukraińskie piosenki ludowe. Otrzymały za to upominki i odznaki.

Chcę tu wyrazić szczere słowa wdzięczności komendantowi hufca ZHP w Żarach druhowi Mirosławowi Zengielowi i jego żonie Krystynie za zaproszenie i za nasycony program wakacji. Życzymy im zdrowia, szczęścia i uznania kolegów i wychowanków, sukcesów w wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu, wiary chrześcijańskiej i kultury. Serdecznie zapraszamy do Tarnopola i czekamy na kolejne spotkania w Polsce.

Halina Żyrska
kierownik grupy, członek PKOT w Tarnopolu
Tekst ukazał się w nr 3 (247) 16-29 lutego 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X