Wyjątkowa pielgrzymka do Berdyczowa

Wyjątkowa pielgrzymka do Berdyczowa

W Roku Wiary pielgrzymi z diecezji lwowskiej i wielu innych części Ukrainy dziękowali za dar wiary przekazanej im w trudnych czasach prześladowań przez przodków. 10 – 11 maja odbyła się pielgrzymka do Berdyczowa – do narodowego sanktuarium maryjnego kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Celem pielgrzymki było zawierzenie Matce Bożej wiary, pracy i misji w Kościele. Była to pielgrzymka wyjątkowa, bo także dziękczynna – za wolność religijną w naszym kraju – do Sanktuarium MB Fatimskiej w Dowbyszu (dawny Marchlewsk) w diecezji kijowsko-żytomieskiej. Wielu diecezjan odpowiedziało na apel biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Leona Małego, przewodniczącego Komisji do Sprawach Duchowieństwa i Powołań przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Biskup Mały nawoływał do obchodzenia dnia wdzięczności za wiarę zachowaną na Ukrainie. W dekanacie mościskiem podjęto prace organizacyjne, przygotowujące pielgrzymkę do Dowbysza na Dzień Dziękczynienia. W podróż udali się przedstawiciele parafii. Po długiej podróży autokarem, pielgrzymi modlili się na miejscu razem z pielgrzymami przybyłymi z całej Ukrainy i dziękowali za dar wiary. Podczas głównej mszy św. w sanktuarium w Dowbyszu, celebrowanej pod przewodnictwem arcybiskupa Piotra Malczuka, homilię wygłosił biskup Leon Mały. W darach ofiarnych złożono na ołtarzu stare modlitewniki przodków, które były niemymi świadkami utrzymania i umocnienia wiary dla wielu pokoleń…

W Roku Wiary, jako świadkowie „trudnej wiary”, za wierność której nasi rodzice, rodzice chrzestni i krewni – katolicy – cierpieli prześladowanie przez wiele dziesięcioleci, podążaliśmy do Dowbysza przez Żytomierz, Berdyczów, aby podczas Eucharystii, wraz z wyznaniem wiary, podnieść w górę nasze serca i dzięki składać Panu Bogu naszemu.

Uczestnicy tej wyjątkowej pielgrzymki zostali proszeni o to, by we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 27 czerwca, w miejscu odpustowym w Mościskach podzielili się wspomnieniami o przeżytych dniach dziękczynienia za dar Wiary.

Ks. Władysław Derunow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X